Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Od ledna mohou pacienti v ukrajinských lékárnách vyměnit vadný lék

Vloženo: 04.01.2019, 06:07 | Čteno: 14324×
Foto: Med-Servis

Od 1. ledna 2019 vstoupí na Ukrajině v platnost zákon o změně daňového řádu, který přináší změny i do zákona o ochraně práv spotřebitelů, konkrétně článek týkající se práv spotřebitelů v případě pořízení zboží nedostatečné kvality. Ten nově stanoví, že léčivé přípravky a zdravotnické prostředky nedostatečné kvality mohou být po předložení dokladu o koupi vráceny spotřebitelem (pacientem).

Neodpovídající kvalita

Podle nového ustanovení je možné vrátit léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, avšak pouze ty s neodpovídající kvalitou. Současně musí pacient či spotřebitel předložit doklad o zaplacení prokazující jejich nákup.

Po splnění těchto podmínek má právo požádat o vrácení peněz zaplacených za léčivý přípravek a zdravotnický prostředek nebo o výměnu za podobný, ale již odpovídající kvality.

Neodpovídající kvalita léčivého přípravku nebo zdravotnického prostředku je možné prokázat hodnocením kvality vydaném laboratoří územního orgánu Státní služby Ukrajiny pro kontrolu léčiv a/nebo pověřenou laboratoří (výsledky laboratorní analýzy musejí být provedeny v souladu s metodami kontroly jakosti potvrzenými státní registraci), popř. nařízením Státní služby o zákazu distribuce léčivého přípravku.

Certifikát kvality

Dosud platná právní úprava stanoví, že lékárna je povinna poskytovat spotřebiteli léčivé přípravky dobré kvality a na požádání předložit dokumenty potvrzující odpovídající kvalitu.

Podle ukrajinského zákona o léčivech je možný pouze prodej léčivých přípravků s certifikátem kvality vydaným výrobcem. Zakázáno je naopak prodávat přípravky se špatnou kvalitou, prošlé nebo ty, pro něž výrobce nevydal osvědčení o kvalitě.

Podle současného zákona o ochraně práv spotřebitelů jsou léčivé přípravky klasifikovány jako výrobky vysoké kvality a není možné je vrátit/vyměnit. Kromě toho, v souladu s postupem pro prodej léčiv a zdravotnických přípravků v lékárnách schválených ukrajinským Ministerstvem zdravotnictví není možné léčivé přípravky a zdravotnické výrobky vydané z lékáren vrátit.

Nově možnost vrácení

V případě pochybností o kvalitě léčivého přípravku měl spotřebitel dosud právo požadovat v lékárně osvědčení o kvalitě léčivého přípravku vydané výrobcem, které by mělo být v souladu s vyhláškou poskytnuto nejdéle do druhého dne a může rovněž kontaktovat územní oddělení Státní služby pro kontrolu léčiv, jejíž kontaktní údaje jsou k dispozici v lékárnách a na oficiálních stránkách.

Novela zákona tak zpřesňuje současnou situaci, kdy léčivé přípravky nebylo možné vyměnit ani v případech zjevně nezaviněných pacienty. I nadále není možné vyměňovat je v lékárnách po zakoupení např. z důvodu ceny, nebo bez zjevného důvodu.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.