Litva spouští prodej OTC léčiv i mimo lékárny – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Litva spouští prodej OTC léčiv i mimo lékárny

Vloženo: 07.01.2019, 05:59 | Čteno: 13672×
Foto: APATYKÁŘ®

Litevská vláda schválila koncem prosince návrh novely licenčních pravidel pro farmaceutické činnosti předložené Ministerstvem zdravotnictví. Ty stanoví podmínky pro prodej léčivých přípravků nejen v lékárnách, ale i další maloobchodních prodejnách v souladu se změnou zákona o léčivech, která tento prodej umožňuje od 1. ledna 2019.

Zvýšení dostupnosti OTC léčiv

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako první, litevské Ministerstvo zdravotnictví připravilo změnu zákona o léčivech počátkem roku 2018. Podle novely budou moci lidé nově nakupovat některé volně prodejné léčivé přípravky v supermarketech a na benzinkách.

Ministerstvo argumentuje zvýšením dostupnosti potřebných léčiv pro lidi i mimo otvírací dobu lékáren a v místech, kde lékárna není. Jak se uvádí v důvodové zprávě, tato možnost existuje v řadě evropských zemí. Veškeré záležitosti týkající se tohoto procesu budou spadat pod Státní úřad pro kontrolu léčiv (VVKT).

Ministerstvo stanoví jasný postup pro udělování licencí jednotlivým obchodníkům, kteří chtějí prodávat léčivé přípravky, a rovněž požadavky na dokumenty, které bude nutné ke schválení licence předložit, včetně postupů a příslušných lhůt pro jejich přezkoumání.

Podle ministra zdravotnictví Dr. Aurelija Verygy mohou být všechny léky v současné době prodávány pouze v lékárnách. Nicméně od 1. ledna 2019 zákon o léčivých přípravcích umožnil prodej léků i v maloobchodech. To je právě důvod přijetí sekundárních právních předpisů upravujících udělování licencí maloobchodníkům, kteří chtějí získat právo prodat OTC léčivé přípravky.

Usnesení vlády poskytne právní jistotu, jaké dokumenty je třeba předložit, aby mohla právnická osoba zahájit prodej těchto léčiv. Rovněž stanoví postupy pro zařazení prodejce do seznamu prodejců léčivých přípravků, pozastavení jeho práva prodávat léčivé přípravky, pozastavení nebo vyškrtnutí prodejce ze seznamu.

Seznam povolených

Ministerstvo připomíná, že maloobchodní prodejci budou mít právo prodat veřejnosti pouze ty léčivé přípravky, které jsou uvedeny na seznamu léčivých přípravků povolených k prodeji v maloobchodních prodejnách schválených lékovou agenturou. Aktuálně ministerstvo vydalo seznam se 49 položkami.

V rámci postupu stanoveného ministerstvem budou do tohoto seznamu zahrnuty ty léčivé přípravky, které obsahují pouze jednu účinnou látku a jsou určeny pro dospělé a/nebo děti od 12 let věku.

Kromě toho se jedná o perorální přípravky, které nejsou na bázi etanolu – antipyretika, analgetika, antiflogistika, antacida, antialergika, proti bolesti v krku a antiseptika. Ministerstvo dále zpracuje i bližší podmínky pro skladování a umístění léčiv v prodejnách.

Litva ve víru změn

Prodej OTC léčiv mimo lékárny je jednou ze zásadních změn, které v tomto roce Litva zavede. Litevský ministr zdravotnictví přišel v letních měsících 2018 se smrští legislativních farmaceutických změn. Vzhledem ke schválení možnosti vystavovat recepty na dálku je dalším logickým krokem umožnění zásilkového prodeje receptových léčiv, který má být spuštěn v nejbližší době.

Ministr je přesvědčen, že lékárny mají prodávat vzhledem ke zvýšení dostupnosti lékárenské péče receptově vázaná léčiva (s výjimkou omamných a psychotropních látek) i přes internet s využitím elektronických receptů, jak to již funguje v některých zemích, kde je elektronický recept zaveden.

Další avizovanou změnou v tomto roce je možnost pro zdravotnická zařízení zřídit si vlastní lékárny s výdejem pro veřejnost a poskytnout svým pacientům se stacionární péčí odpovídající léčivé přípravky přímo v nemocnici, poliklinice.

Důvodem k tomuto kroku je, podle ministerstva, současný stav, kdy lidé často nemohou v běžných veřejných lékárnách své speciální nemocniční přípravky sehnat, protože je lékárny nevedou. Tato změna by jim tak měla ušetřit zbytečnou cestu a rovněž finanční prostředky.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.