Výpadky léčiv stále častější také v Norsku – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Výpadky léčiv stále častější také v Norsku

Vloženo: 13.01.2019, 08:34 | Čteno: 5316×
Foto: Legemiddelverket

V loňském roce došlo v Norsku k výpadku téměř 700 přípravků a tento rok může být situace ještě horší. Lékárníci musejí stále častěji hledat alternativy společně s lékaři. Vyplývá to ze zprávy Norské lékové agentury Legemiddelverket.

Výpadky rostou

Před třemi lety byl v Norsku výpadek jen několika málo stovek léčivých přípravků, v roce 2017 jich bylo již více než 350 a v loňském roce pak 684 přípravků.

Výpadky se přitom týkají léčiv na běžně se vyskytující problémy v populaci, jako je zvýšený krevní tlak a ředění krve. Dokonce i zahájení léčby rakoviny bylo kvůli nedostatku příslušného léčivého přípravku opožděno.

Nedostatek běžných léčiv

Výpadky se zřídka týkají nových a drahých léčivých přípravků. Z drtivé většiny se problematika dostupnosti se týká těch, které jsou již dlouho na trhu, včetně antibiotik.

Výpadky léčiv nejsou ani omezeny na konkrétní státy, jak se někdy mylně uvádí, ale jedná se o mezinárodní fenomén. Farmaceutické firmy prodávají dlouhodobá výrobní práva malým subdodavatelům, přičemž zabezpeční dodávek těmito výrobci není tak spolehlivé jako je tomu v případě velkých farmaceutických firem.

Podle zprávy upřednostňují farmaceutické firmy výrobu nejvýnosnějších léčivých přípravků a nezohledňují dostatečně potřeby pacientů.

Jedním z důvodů je, že Norsko je pro generické přípravky obtížnou zemí, protože distributoři určují, které léčivé přípravky vstoupí na trh. Existuje také méně souběžně dovážených léčivých přípravků než ve Finsku, a proto se dají ve Finsku lépe tyto problémové situace vyřešit.

Hlášení předem

Nicméně Norsko v předchozích letech zpřísnilo příslušné předpisy, takže situace ohledně výpadků léčiv je dnes v jen o něco horší než v ostatních severských zemích.

Výrobce musí nyní hlásit, pokud přerušení dodávek trvá 14 dní. Lékárny a distributoři se tak mohou dostatečně předzásobit a snížení dodávek nemusí mít vliv na pacienty. Občasné výpadky tak nejsou okamžitou život ohrožující hrozbou. Pokud však např. výpadek trvá delší dobu, samozřejmě mohou existovat rizika.

Nejčastější důvody výpadků

Nejčastěji má výrobce problémy s kvalitou, nesplňuje správnou výrobní praxi, továrna může explodovat (jako se to stalo v případě čínské továrny na výrobu nenahraditelného antibitika) nebo došlo k nějaké jiné nehodě.

Podle lékové agentury je dalším důvodem i nesprávné posouzení prodejů v konkrétní zemi či vyhodnocení prodeje daného přípravku jako nerentabilní. Výrobce následně může přípravek zcela stáhnout z trhu.

Konečně, výpadek může, podle agentury, nastat i v případě, že jeden přípravek skončí a náhradní produkt je následně poptáván mnohem více, než se očekávalo, a výrobce nedokáže jeho zásobu pokrýt.

Specifická situace pak nastala v případě kontaminovaného valsartanu, kdy agentura evidovala i rozhněvané podněty od pacientů. Těm byl přípravek s touto účinnou látkou nahrazen např. losartanem, nicméně o několik týdnů později se stahovala i tato látka a o něco později i irbesartan.

Lékaři se tak častěji dostávali do situace, kdy museli antihypertenzní léčbu zcela přenastavit, což ne všem pacientům vyhovovalo.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.