Francouzští lékárníci představili plán pro zajištění kvality v lékárnách – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Francouzští lékárníci představili plán pro zajištění kvality v lékárnách

Vloženo: 15.01.2019, 06:00 | Čteno: 13673×
Foto: Giphar

Kvalita a bezpečnost farmaceutického řetězce představují v lékárenství stále velkou výzvu. Proto se zástupci lékárníků a studentů rozhodli společně zapojit celou profesi do kvalitativního přístupu, a pokračovat v již probíhajících diskusích v této oblasti. Cílem je posílit a harmonizovat kvalitu lékárenských aktivit v rámci služeb pro pacienty a zdravotní bezpečnosti.

Standardy kvality

S cílem podpořit tento přístup, představila profes pod záštitou Francouzské lékárnické komory plán ministryni zdravotnictví Agnès Buzyn. Jak uvedla presidentka komory Carine Wolf-Thal, kvalita je základním kamenem lékárenské profese, který slouží pro zajištění bezpečnosti pacientů.

Tento požadavek je již mnoho let nastaven ve většině farmaceutických odvětví a řada lékárníků se na tomto přístupu podílí. Podle presidentky je však nutné pokračovat a přijmout jej v rámci celé profese. Společně s představiteli průmyslu proto lékárníci vypracovali plán, který má kvalitu v lékárnách standardizovat.

Cílem tohoto přístupu je znovu dostat bezpečnost pacienta do centra pozornosti profese posilováním důvěry s lékárníky a podporovat rozvoj nových dispenzačních služeb v rámci reformy systému zdravotnictví, kterou zahájily orgány veřejné správy.

Šest hlavních směrů

Byla vytvořena odborná skupina pro kvalitu složená ze zástupců profese (komora, odborné společnosti, odbory, nemocniční lékárníci), studentů a vysokých škol organizovaná pod záštitou komory. Ta definuje klíčové prvky přístupu ke kvalitě.

Pro ministryni navrhla šest pracovních směrů – (1) zřídit vnitrostátní orgán odpovědný za kvalitu v lékárnách, (2) vytvořit referenční systém kvality pro celou profesi, (3) nasadit kvalitativní přístup v lékárnách v celé zemi, (4) vypracovat digitální nástroje pro volný přístup k profesní službě, (5) zavést progresivní systém podpory a ohodnocení profese a (6) finančně podporovat úsilí profese.

Tyto oblasti budou rozvíjeny v roce 2019 tak, aby byly k dispozici všem lékárníkům v roce 2020 a bylo možné zavést tento přístup ve všech lékárnách.

Skupina poskytne plnou podporu lékárníkům za účelem implementace postupů pomocí konkrétních nástrojů. Tímto společným přístupem chtějí lékárníci prokázat, že v rámci profese existuje silná vůle zvyšovat požadavky na kvalitu pro výkon lékárníků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.