Litva zavádí povinnou generickou substituci v lékárnách – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Litva zavádí povinnou generickou substituci v lékárnách

Vloženo: 16.01.2019, 06:12 | Čteno: 13622×
Foto: APATYKÁŘ®

Litevský ministr zdravotnictví Dr. Aurelijus Veryga podepsal nařízení, podle něhož bude v lékárnách od 1. března 2019 zavedena povinná generická substituce po vzoru sousedních severských států. Podle ministerstva to povzbudí cenovou konkurenci mezi výrobci léčivých přípravků.

Nově nebo po 6 měsících

Nově tak budou muset lékárníci v lékárnách povinně pacientům, kterým bylo konkrétní léčivo předepsáno poprvé nebo po více než 6 měsících, nabídnout přípravek hrazený ze státního rozpočtu s danou účinnou látkou, který zvítězil v tendru a nabídl nejnižší cenu. Toto pravidlo se vztahuje pouze na účinné látky vyráběné více výrobci.

Aby lékárník věděl, kdy jde o tento případ, bude recept označen „První preskripce“.

Motivace ke konkurenci

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Kristiny Garuolienės je cílem tohoto opatření zvýšit cenovou konkurenci mezi výrobci léčiv u kategorizovaných přípravků tak, aby se tyto přípravky staly nejčastěji hrazenými a země ušetřila.

Ceny léčivých přípravků se stejnou účinnou látkou se totiž mnohdy značně liší a zatímní praxe ukázala, že výrobci, ačkoli tvrdí stále opak, jsou ochotni mnohdy snížit ceny poměrně značně.

Stát tak může dát více peněz na inovativní léčivé přípravky nebo zdravotnické pomůcky, které v současné době nejsou kompenzovány.

Inspirace v zahraničí

Lékárníci mohou již delší dobu nabízet pacientovi nejlevnější léčivý přípravek, který tendr vyhrál, nicméně to se obvykle neděje. Proto je v současné době podíl používání generických léčiv v Litvě příliš nízký. Z tohoto důvodu ministerstvo přistoupilo k povinné substituci v případě léčiva předepsaného nově či po delší přestávce.

Podle ministerstva je tato novinka přiměřeným a žádoucím opatřením a je v souladu s praxí zavedenou v ostatních zemích, ze kterých se při zavádění této novinky inspirovalo.

Například ve Švédsku, Norsku, Finsku, Německu, Francii, Nizozemsku či ve Španělsku je substituce vysoutěženého přípravku povinná, bez ohledu na to, zda jde o generikum či originální přípravek.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.