Řetězec Walgreens zaplatí více než 270 mil. USD za předražená léčiva a nadměrný výdej – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová

SÚKL a Brexit, inspekční činnost v lékárnách, výpadky léčiv

Druhá část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Řetězec Walgreens zaplatí více než 270 mil. USD za předražená léčiva a nadměrný výdej

Vloženo: 24.01.2019, 06:02 | Čteno: 13672×
Foto: Walgreens

Spojené státy oznámily urovnání dvou sporů s lékárenským řetězcem Walgreens (součást Walgreens Boots Alliance), že ze zdravotních programů účtoval nadbytečné a také předražené léčivé přípravky. Walgreens musí zaplatit Spojeným státům a vládám jednotlivých států celkem 269,2 mil. USD. V separátním sporu pak zaplatí federální vládě a státu Wisconsin 3,5 mil. USD za obdobné jednání.

První dohoda vyžaduje, aby řetězec zaplatit 209,2 mil. USD za urovnání obvinění, že nesprávně účtoval na úhradu ze zdravotních programů Medicare, Medicaid a dalších federálních zdravotních programů stovky tisíc inzulínových per vědomě vydávaných pojištěncům, kteří je nepotřebovali.

Druhá dohoda vyžaduje, aby společnost zaplatila 60 mil. USD za urovnání obvinění z nadměrného účtování v rámci programu Medicaidu tím, že nezveřejnila a neúčtovala nižší ceny léčivých přípravků, které nabídla veřejnosti prostřednictvím slevového programu. V obou dohodách řetězec připustil a přijal odpovědnost za jednání, které vláda uvedla ve svých žalobách podle zákona o nepravdivých nárocích.

Inzulínová pera

Žaloba v tomto případě vychází z toho, že řetězec rutinně předložil falešné údaje o dodávkách v rámci federálních programů zdravotní péče, když požádal o úhradu inzulínových per, které poskytl jejich příjemcům, kteří je nepotřebovali. Konkrétně lékárny Walgreens ve státě New York používaly dva postupy, které vedly k podvodným nárokům.

Jednak nakonfiguroval svůj elektronický lékárenský systém, aby zabránil lékárníkům vydat méně než plné balení s pěti inzulínovými pery, a to i tehdy, když pacienti tolik inzulínu nepotřebovali.

Zadruhé, když celé balení inzulínových per překročilo limit v rámci federálního programu zdravotní péče na celkové dodávky na počet dnů (tj. celkový počet denních dávek), které mohly být v té době vydány a proplaceny, řetězec jednoduše tvrdil, že celkový počet dávek nepřekročil tento limit.

Výsledkem tohoto jednání bylo, že z federálních programů byly Walgreens vyplaceny miliony dolarů za inzulín, který mnoho pojištěnců reálně nepotřebovalo, a mnoho per bylo vydáno zbytečně. Toto jednání mj. otevřelo dveře možným zdravotním rizikům a zneužívání, jako je například neoprávněný prodej inzulínových per na internetu.

Dohoda vyžaduje, aby Walgreens zaplatil Spojeným státům přibližně 168 mil. USD a odděleně přibližně 41,2 mil. USD vládám jednotlivých států. [V rámci této dohody řetězec uvedené jednání přiznal.

Slevové programy

V tomto případě žaloba tvrdila, že řetězec provozoval věrnostní program Prescription Savings Club, v rámci něhož získávali zákazníci slevy při objednávání léčivých přípravků od společnosti Walgreens.

Pravidla programu Medicaid nařizují Walgreens, aby nárokovala úhradu pouze nejnižších cen některých léčiv, včetně „obvyklé a běžné ceny“. Tu programy Medicaid v řadě států definují na úrovni slevových programů.

V rozporu s těmito požadavky však Walgreens nezveřejnila ceny léčivých přípravků zařazených do slevového programu a nárokovala si standardní ceny. V důsledku toho bylo z programu Medicaid vyplaceno společnosti více.

Tato druhá dohoda vyžaduje, aby řetězec zaplatil celkem 60 mil. USD, z nichž přibližně 32 mil. USD půjde federální vládě a přibližně 28 mil. USD vládám ostatních států. I v tomto případě řetězec uvedené chybné jednání přiznal.

3,5 mil. USD za neoprávněný výdej stimulancií

Lékárenský řetězec současně uzavřel i separátní dohodu, že zaplatí 3,5 mil. USD Spojeným státům a státu Wisconsin za urovnání obvinění, že porušil zákon o nepravdivých nárocích. Podle žaloby podal v rámci zdravotního programu Medicaid žádost o úhradu stimulancií bez dodržování pravidel pro úhradu z tohoto programu, které mají zajistit, aby byly vydány za účelem odpovídající lékařské péče.

Program Wisconsin Medicaid uhradí lékárně některá stimulancia pouze tehdy, pokud lékárna nejprve ověří u předepisujícího lékaře, že je předepsal pro odpovídající léčbu, jako je léčba poruchy pozornosti.

Spojené státy a stát Wisconsin tvrdily, že v letech 2011-2014 vydávaly lékárny Walgreens pravidelně léčivé přípravky pacientům ve Wisconsinu, aniž by nejprve ověřily, že předepisující lékař léčivý přípravek předepsal v souladu s odpovídající léčbou. Podle žaloby tím, že lékárny toto neověřovaly, vydávaly a účtovaly v rámci programu Wisconsin Medicaid medicínsky nepotřebné léčivé přípravky.

Žaloby informátorů

Obvinění urovnaná touto dohodou byla vznesena na základě zákona o nepravdivých nárocích. Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

V souvislosti s těmito dohodami uzavřela společnost smlouvu o korporátní integritě s Úřadem hlavního vyšetřovatele Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí. Zahrnuje mj. kontrolu představenstva a revize nároků na úhradu, které mají být provedeny nezávislou kontrolní organizací, a další požadavky tak, aby podporovaly dodržování požadavků federálních programů zdravotní péče a tím je chránily.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.