Yes, we care – zdravotní kampaň rakouských lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Yes, we care – zdravotní kampaň rakouských lékáren

Vloženo: 26.01.2019, 07:18 | Čteno: 13809×
Foto: APATYKÁŘ®

Lékárny v rakouské spolkové zemi Steiermark provedly od června do poloviny listopadu 2018 cílenou zdravotní kampaň Yes, we care. Na základě metabolického screeningového testu několika hodnot zjišťovali, jak jsou na tom zdravotně zdejší lidé.

Všechny okrsky

Kampaně se zúčastnilo 56 lékáren ze všech okrsků a podpořily ji dva výrobní společnosti. Akce probíhala v lékárnách postupně, vždy trvala průměrně dva týdny.

Lékárny v rámci testů zjišťovaly hodnotu glykovaného hemoglobinu HbA1c, celkového cholesterolu, HDL, LDL cholesterolu, triglyceridů, krevního tlaku, BMI a obvod břicha.

Hlavní zjištění

U 5 % (261) lidí byl zjištěn diabetes, cca 28 % (1442) mělo hodnoty tzv. prediabetes. Diagnostikováno bylo celkem 94 nových diabetiků z celkového počtu 5147 osob, které se akce zúčastnily. Byla jim tak doporučena návštěva lékaře.

65 % diabetiků se zavedenou léčbou mělo hodnoty HbA1c nad 7 %.

Zvýšený celkový cholesterol byl zjištěn u 43 % účastníků, 62 % mělo zvýšený krevní tlak. Obvod břicha mělo nad rámec 41 % lidí a 53 % mělo nadváhu nebo byli obézní.

Celkově pak byly u 70 % účastníků zjištěny 2 nebo více měřených hodnot mimo doporučené rozmezí. Se všemi byly provedeny edukativní zdravotní rozhovory a doporučena návštěva odborného lékaře.

Průzkum zdravotního stavu obyvatel rakouské spolkové země Steiermark v lékárnách byl přijat účastníky velmi pozitivně a potvrdil roli lékáren coby center primární zdravotní péče.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.