Většina Američanů bere vitamíny nebo doplňky stravy, ani ne čtvrtina k tomu má důvod – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Většina Američanů bere vitamíny nebo doplňky stravy, ani ne čtvrtina k tomu má důvod

Vloženo: 28.01.2019, 06:04 | Čteno: 13777×
Foto: APATYKÁŘ®

Z průzkumu Americké asociace osteopatů vyplývá, že většina dospělých Američanů (86 %) užívá vitamíny nebo doplňky stravy. Nicméně pouze necelá čtvrtina (24 %) z nich má potvrzenou nutriční nedostatečnost. Podle lékařů tak berou doplňky zcela zbytečně.

Není fyziologická potřeba

Podle asociace nemá většina lidí fyziologickou potřebu užívat vitamíny a utrácí tak jen zbytečně své peníze za doplňky, u nichž je nepravděpodobné, že by jim zlepšily jejich zdraví a mohou jim spíše ublížit. Lidé s potvrzenou nutriční nedostatečností mohou tento problém účinněji řešit prostřednictvím své přirozené stravy.

U některých doplňků bylo také prokázáno, že snižují účinnost běžných léčiv, včetně warfarinu, inzulínu nebo alprazolamu.

Jen byznys

Četná šetření, podle asociace, neprokazují údajné přínosy a v nejhorším případě mohou být vitamíny a doplňky škodlivé. Varuje proto pacienty před tím, že toto odvětví je vysoce neregulované, takže je důležité prověřovat výrobce a ujistit se, že jejich výrobky skutečně obsahují inzerované složky.

Americká asociace podporuje legislativu, která vyžaduje, aby doplňky stravy prošly standardním hodnocením bezpečnosti a účinnosti ze strany FDA a žádá regulátora, aby monitoroval všechny výrobky prodávané k lidské spotřebě, včetně doplňků stravy.

Lékaři předepisují nezřídka vitamíny a doplňky např. těhotným pacientkám a osobám s onemocněním, jako je syndrom střevní malabsorpce. Tj. v případech, kdy existují peer-reviewed důkazy podporující doplnění konkrétních látek pro některé diagnostikované stavy.

Pouze ověřené

Vzhledem k tomu, že multibiliardový trh s vitamíny a doplňky neustále roste, radí asociace pacientům, aby přehodnotili, zda by tyto položky měly být začleněny do jejich plánu preventivní péče. Peníze vynaložené na doplňky by mohly být lépe využity na doplnění potravin s vysokou výživou hodnotou do jejich stravy, což s vyšší pravděpodobností zlepší jejich celkový zdravotní stav.

Pokud už pacienti trvají na doplnění látek z těchto umělých zdrojů, apeluje asociace na pacienty, aby si vybrali vitamíny, které jsou schváleny nebo certifikovány nezávislou a důvěryhodnou organizací.

Ačkoli taková ověření nemohou zaručit účinnost, mohou přinejmenším zajistit spotřebitelům, že produkt obsahuje správné složky ve správných množstvích, aniž by došlo k bakteriální nebo toxické kontaminaci.

Proč lidé berou vitamíny

Průzkum se dotazoval Američanů, jak se rozhodli, které vitamíny nebo doplňky mají užívat. Mezi nejčastější zdroje informací bylo doporučení lékaře (51 %), jejich vlastní průzkum, založený na osobní potřebě (39 %) a doporučení od přítele nebo člena rodiny (22 %).

Průzkum také zjistil, že 13 % Američanů si vybírá své vitamíny nebo doplňky na základě toho, jaké položky je zaujmou v obchodech, zatímco dalších 13 % dostalo doporučení od trenéra, odborného profesionála nebo odborníka na výživu a 6 % vychází z názorů celebrit nebo se nechají ovlivnit prostřednictvím sociálních médií.

Asociace proto zdůrazňuje, že je zjevně potřeba skutečná edukace na toto téma, dokonce i mezi zdravotníky. Jako velmi nebezpečný trend vidí především doporučování vitamínů ve formě gumových medvídků, což jsou v podstatě cukrové bonbóny.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.