PGEU představil vize lékárenské profese do roku 2030 – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

PGEU představil vize lékárenské profese do roku 2030

Vloženo: 04.02.2019, 05:52 | Čteno: 14081×
Foto: PGEU

Svaz lékárníků EU (PGEU) zveřejnil svou budoucí vizi profese lékárníka v dokumentu nazvaném Lékárna 2030: Vize pro veřejné lékárny v Evropě. Zdůrazňuje mj. demografickou změnu společnosti, kterou musejí zdravotnické systémy reflektovat a vyzývá k intenzivnější podpoře a zvyšování kompetencí lékárníků z veřejných lékáren.

Výzvy pro lékárníky

Lékárníci chtějí využít své postavení vysoce kvalifikovaných odborníků ve zdravotnictví k dalšímu zlepšování veřejného zdraví v měnícím se zdravotnickém prostředí, které vyžaduje více personalizované, na pacienta orientované a digitální zaměření.

Jak u této příležitosti uvedl prezident PGEU pro rok 2019 Michał Byliniak, v letošním roce slaví PGEU své 60. výročí. Je proto čas uznat zásadní přínos lékárenské profese pro zdraví lidí v posledních desetiletích a podívat se do budoucnosti na to, jak může tato profese dále zvýšit tento příspěvek a přispět k posílení evropských zdravotních systémů.

„Vzhledem ke společným výzvám evropských systémů zdravotní péče, jako je finanční udržitelnost, nedostatek zdravotnických pracovníků a rostoucí zátěž chronických nemocí, musíme uznat, podporovat a rozvíjet úlohu lékárníků z veřejných lékáren při poskytování vysoce přístupných a kvalitních služeb péče a prevence pacientů,“ dodal Michał Byliniak.

10 klíčových doporučení

 1. Maximalizovat přínosy intervencí veřejných lékáren pro pacienty a systémy zdravotní péče podporou farmaceutických služeb s cílem zlepšit výsledky a dodržování léčby a minimalizovat tak rizika.
 1. Zapojit lékárníky z veřejných lékáren v modelech péče vznikajících vzájemnou spoluprací.
 2. Poskytnout lékárníkům z veřejných lékáren přístup ke všem příslušným zdravotním informacím o pacientech a seznamu léčiv, která užívají.
 3. Konzultovat s lékárníky zavedení nových digitálních řešení ve zdravotnictví.
 4. Umožnit lékárníkům, aby pomohli pokroku v digitalizaci zdravotní péče jako důvěryhodným zdrojům informací o zdraví.
 5. Podporovat lékárníky při integraci farmakogenomiky, validovaných klinických pravidel a reálných údajů do jejich každodenní praxe s cílem zlepšit bezpečnost pacientů.
 6. Podporovat lékárníky z veřejných lékáren při nabídce screeningu v oblasti zdraví, lékového managementu, podpoře zdraví a edukaci s cílem pomoci snížit celkovou zátěž chronických onemocnění.
 7. Vytvořit regulační rámce s cílem co nejlépe využít vysoce dostupnou síť veřejných lékáren pro populaci, které slouží.
 8. Zajistit, aby lékárníci z veřejných lékáren mohli pacientům poskytnout celé spektrum léčiv a zdravotnických prostředků, které potřebují.
 9. Zajistit, aby odměňování lékárníků z veřejných lékáren řádně odráželo jejich přínos ke zlepšení farmaceutické péče, snížení zátěže pro ostatní zdravotnické služby a podporu udržitelnosti zdravotních systémů.
 10. Autor:
  PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.