Díky regulaci pracuje ve finských lékárnách dvojnásobek lékárníků než v norských, dostupnost lékáren však lepší není – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Díky regulaci pracuje ve finských lékárnách dvojnásobek lékárníků než v norských, dostupnost lékáren však lepší není

Vloženo: 18.02.2019, 06:06 | Čteno: 14667×
Foto: Yliopiston Apteekki

Podle aktuálního průzkumu Finské lékárnické komory zvýšila liberalizace lékárenství v sousedním Švédsku a Norsku počet lékáren, ale současně snížila počet farmaceutických pracovníků připadajících na jednu lékárnu. Ani přísná finská regulace však dostupnost péče nezvýšila – lékáren je zde na počet obyvatel ještě méně než v Norsku.

Fimea chce částečnou liberalizaci

Komora svým průzkumem reaguje na loňská doporučení Finské lékové agentury Fimea více otevřít sektor lékárenství a umožnit průžnější otevírání nových lékáren.

Podle regulátora je stávající systém příliš rigidní a neodpovídá již současným požadavkům. I s ohledem na provoz pobočkových lékáren ve venkovských oblastech již o října 2018 došlo k určitému zvýšení kompetencí regulátora tak, aby bylo otevření jednodušší.

Finský lékárenský trh platí za jeden z nejregulovanějších. Otevření nové lékárny je výrazně omezeno a regulováno státem, přičemž lékárník, který má zájem si lékárnu otevřít, musí počkat, až jiný odejde do důchodu, ukončí svou licenci, anebo vznikne velmi opodstatněná potřeba pro vznik nové lékárně v místě, kde dosud není.

I proto již v minulosti proběhla řada soudních sporů, kdy si sami lékárníci na velmi přísnou regulaci stěžují.

Ve finské lékárně dvojnásobek lékárníků

Z průzkumu komory vyplývá, že uvolnění trhu se přímo odráží v počtu zaměstnanců specifických pro lékárny. Z porovnání provozu lékáren ve Švédsku a Norsku s finským systémem tvoří ve Finsku přibližně 60 % pracovníků lékárníci a vedoucí lékárníci (provizoři). Ve finské lékárně pracuje v průměru 6,4 lékárníků. V Norsku je číslo o polovinu nižší (3,2), ve Švédsku jsou v lékárně zaměstnáni v průměru čtyři lékárníci.

Ačkoli v Norsku je více lékáren než ve Finsku (ve Finsku je 812, v Norsku 899 a ve Švédsku 1422 lékáren), ve Finsku připadá na jednoho lékárníka 1056 obyvatel, ve Švédsku 1764 a v Norsku pak nejvíce – 1861. To je dáno výrazně nižším počtem lékárníků v jednotlivých zemích oproti počtu obyvatel – 5229 ve Finsku, 5700 ve Švédsku a jen 2861 v Norsku.

Nedostatek pracovníků ovlivňuje poradenství

Ve Finsku se nedávno objevila poměrně bouřlivá debata o tom, že snížení počtu zdravotních sester narušilo kvalitu péče o seniory. Stejný jev již byl zaznamenán v lékárenském sektoru.

Před rokem zadala švédská vláda vypracování komplexní zprávy o dopadech reformy lékárenství. Z ní vyplynulo, že bezpečnost pacientů byla oslabena, protože poradenství v oblasti léčiv není ve Švédsku často na správné odborné úrovni. I proto loni schválil švédský parlament definici kompetencí lékárníků či povinné dispenzační maximum.

Podobné rezervy v poradenství identifikoval švédský regulátor také v oblasti samoléčby. Zpráva naznačuje, že pro správné poradenství při samoléčbě by měl mít odborný pracovník praxi v lékárně alespoň 1,5 roku. Ve Finsku mohou poskytovat poradenství v oblasti samoléčby pouze vysokoškolsky vzdělaní lékárníci nebo provizoři.

Chybí lékárníci

Letos v říjnu uplyne od deregulace švédského lékárenského systému již deset let. Počet lékáren vzrostl o 54 %, počet obyvatel připadajících na jednu lékárnu je však stále vyšší než ve Finsku – 6 800, 7070 ve Švédsku a 5922 v Norsku (pro srovnání v ČR je to cca 3780).

Ve skandinávských zemích je ale obecně dlouhodobě vyšší poptávka po farmaceutech. Ostatně i to je důvodem relativně nízkého počtu lékáren oproti počtu obyvatel. Pro srovnání – ve Finsku je 812 lékáren na 5,5 mil. obyvatel, ve Švédsku 1422 lékáren na 10,1 mil. obyvatel a v Norsku 899 lékáren na 5,2 mil. obyvatel.

Řetězce si dlouhodobě stěžují, že jim v rozšíření služeb brání právě nedostatek pracovníků. Paradoxně přísná finská regulace sice umožnila výrazně vyšší počet lékárníků v lékárnách (dvojnásobek oproti okolním zemím), avšak těch je na počet obyvatel ještě méně než v Norsku, které má obyvatel naopak méně. Dostupnost péče mimo větší aglomerace tak značně klesá, na což ostatně upozorňuje i Fimea.

Podle komory byly finské lékárny v roce 2017 otevřeny v průměru o dvě hodiny týdně déle než švédské, což je však logické, protože v nich pracuje téměř dvojnásobný počet lékárníků, takže mohou delší otevírací dobu lépe pokrýt. Švédské i norské řetězce se snaží saturovat nedostatek lékárníků z jiných zemí. Na několika náborech se v minulosti podílel i největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE®.

V Norsku je pak zaznamenán větší nedostatek léčivých přípravků než ve Finsku, což je částečně způsobeno vertikální integrací, tj. lékárenské řetězce kontrolují distributoři.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.