Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Maďarské lékárny trápí po regulaci významný nedostatek odborných pracovníků

Vloženo: 19.02.2019, 06:07 | Čteno: 15215×
Foto: APATYKÁŘ®

Maďarská Asociace síťových lékáren (HGYSZ) představila analýzu celonárodního průzkumu z listopadu 2018 dopadu regulace vlastnictví lékáren od ledna 2017 na počet a skladbu lékárníků (asistent, vedoucí) a dalších pracovníků v průměrné lékárně. Vyplývá z ní, že se maďarské lékárny potýkají s významným nedostatkem zaměstnanců.

Počet odborníků

Z výsledků průzkumu vyplývá, že v průměrné lékárně pracuje celkem 9,2 pracovníků. Toto číslo zahrnuje stálé a zastupující lékárníky a farmaasistenty, stejně jako nekvalifikované pracovníky. Obvykle v maďarských lékárnách pracují 2-3 lékárníci, 3 farmaasistenti a 1-2 zastupující lékárníci a asistenti.

Výsledky rovněž ukazují, že neexistuje významný rozdíl v počtu lékárníků v lékárnách s různým podílem vlastnictví či formou provozu. Průměrný počet zaměstnanců v síťových lékárnách (včetně virtuálních sdružení) činil 9,4, zatímco průměrný počet v tzv. nezávislých lékárnách činil 8,6.

Demografické funkce

62 % vedoucích lékárníků je ve věku 45 let, zatímco ve skupině lékárníků-asistentů jsou dvě třetiny z nich ve věku 35 let a mladší. Je pozoruhodné, že mezi lékárníky-asistenty existuje pouze velmi úzká skupina věku 36-45 let (20 %), kteří by brzy mohli převzít vedení lékárny od starších kolegů. Ideální rozložení věku by bylo 40 % (24-35 let) – 35 % (36-45 let) – 20 % (46-62 let).

Více než polovina pracovníků má více než 20 let osobních zkušeností z lékárny a 76 % pracuje ve stejné lékárně více než pět let. Jedním z důvodů je, že musejí mít alespoň pět let odborné praxe pro získání osobní licence. Druhým důvodem je, že v případě lékárníků s osobním vedením lékárny je méně pravděpodobné, že změní práci, protože pracují na vedoucích pozicích a současně mají vlastnický podíl.

U lékárníků-asistentů je dlouhá odborná zkušenost vzácnější, více než dvě třetiny z nich pracovalo v lékárně méně než deset let. Navíc mění zaměstnání častěji než vedoucí, téměř 60 % zaměstnanců pracuje ve stejné lékárně po dobu 5 let nebo méně. Důvodů, proč se práce mění častěji je hned několik – lepší plat nebo pracovní podmínky nebo změny v osobním životě (stěhování, manželství).

Nedostatek zaměstnanců

Jednou z otázek, na něž zjišťoval průzkum odpověď, bylo, v čem spatřují vedoucí lékárníci a lékárníci-asistenti největší problém při provozování lékáren. Je zajímavé, že v obou skupinách byla stejná nejčastější odpověď – 50 % se domnívá, že největším problémem je nedostatek pracovníků.

U lékáren s jiným typem vlastnictví (tj. ne vlastní lékárna) bylo obtížnější získat vedoucí lékárníky, u lékárníků-asistentů tento problém nebyl až tak zásadní. Nedostatek pracovních sil však ovlivňuje především venkovské lékárny, zejména v menších obcích.

Z pohledu dlouhodobé udržitelnosti lékáren označilo 52 % lékárníků jako největší problém současný systém degresivních marží, hned na druhém místě (35 %) byl opět nedostatek pracovních sil.

Na základě výsledků výzkumu je zřejmé, že lékárníci považují nedostatek odborných pracovníků za jeden z největších problémů. 52 % lékáren uvedlo, že pro ně bylo obtížné najít vhodného vedoucího lékárníka. V Maďarsku nicméně není jen nedostatek jen lékárníků, ani počet farmaasistentů nestačí.

Jak uvedla v podcastu portálu APATYKÁŘ® Karolina Korodi, předsedkyně asociace, na nedostatek lékárníků musel reagovat i maďarský parlament a provedl zákonné změny, kterými povolil výdej receptových léčiv, pod dohledem lékárníka, i farmaceutickým asistentům.

Zástupy

Dalším identifikovaným problémem souvisejícím s nedostatkem pracovních sil, který pálí maďarské lékárny, jsou zástupy. Nedostatek odborníků mohou lékárníci dočasně řešit zastupujícími lékárníky a asistenty. V celonárodním průzkumu uvedlo 22 % respondentů, že pracují jako zastupující lékárníci (jako OSVČ), 8 % jako zastupující farmaasistenti.

Počet využívaných zastupujících lékárníků se značně liší mezi lékárnami s různým typem vlastnictví. Lékárny působící v sítích (franšízy, virtuální) mají nejvyšší podíl zastupujících lékárníků. Co je však překvapivé, zatímco 27 % lékáren působících v sítích využívá zastupující farmaasistenty, v nezávislých lékárnách jsou to pouze 4 %.

V průzkumu respondenti také uváděli nejen kolik využívají zastupujících lékárníků a asistentů, ale i na jak dlouhou dobu. Z odpovědí vyplynulo, že lékárníci zastupují v průměrné lékárně 13,7 hodin týdně a asistenti 19,3 hodin. Mezi lékárnami s různou formou vlastnictví neexistuje výraznější rozdíl.

Je však důležité vnímat vysoký počet hodin u farmaasistentů. Spolu s předchozím číslem výsledky ukazují, že ačkoli jich je oproti lékárníkům výrazně méně, pracují více.

Časovaná bomba

Celkově tak lze konstatovat, že nedostatek pracovních sil je pro maďarské lékárny skutečně velkým problémem (bez rozdílu vlastnictví). Bohužel, v dnešní době je stále těžší najít jak lékárníka, tak i farmaasistenta. Maďarské lékárny již musejí zcela regulérně využívat tzv. zastupujících pracovníků, bez nichž by řadu lékáren nebylo možné provozovat.

Jak dodává asociace závěrem, z dlouhodobého hlediska je nezbytné nalézt řešení tohoto problému. Pokude se nic nestane, může tento stav dokonce ohrozit udržitelnost lékáren. Už nyní je to velký problém u lékáren mimo větších aglomerací, kterých po zpětné regulaci trhu zhruba dvě stovky zanikly.

Významným problémem pro všechny lékárny bez rozdílu vlastnictví jsou také rostoucí mzdy. Lékárníci i asistenti, zejména mladší generace, si je velmi dobře vědoma vysoké poptávky a diktují si mnohdy naprosto nereálné podmínky. Jednoduše je pro ně výhodnější (preferují peníze a časovou flexibilitu) pracovat jako řadoví zaměstnanci na smlouvu, než vlastnit lékárnu se všemi povinnostmi s tím souvisejícími.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.