Spojené státy žalují Arriva Medical a Alere za zbytečné glukometry a diagnostické testy – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Spojené státy žalují Arriva Medical a Alere za zbytečné glukometry a diagnostické testy

Vloženo: 21.02.2019, 06:00 | Čteno: 14403×
Foto: Alere

Vláda Spojených států vstoupila do soudního sporu, ve kterém obvinila společnost Arriva Medical a její mateřskou společnost Alere, že předložily nebo způsobily předložení neoprávněných nároků na úhradu ze zdravotního programu Medicare za medicínsky neopodstatněné glukometry a vyplácely úplatky pojištěncům ve formě bezplatných glukometrů a osvobození od spoluúčasti. Vládá rovněž do žaloby zahrnula poradce pro úhradu společnosti Arriva, jako další žalovaného.

Zbytečné glukometry

Arriva je zásilková společnost zaměřená na diagnostické testy pro diabetiky, Alere je velká společnost vyrábějící zdravotnické prostředky, která v roce 2011 získala společnost Arriva. Obě společnosti Arriva i Alere byly v září 2017, v době, kdy probíhalo údajné protizákonné jednání, předmětem akvizice ze strany společnosti Abbott Laboratories.

V říjnu 2016 zrušila Centra Medicare a Medicaid Services fakturační číslo společnosti Arriva za naúčtování v rámci programu Medicare trvalého zdravotnického prostředku, který byl odeslán více než čtrnáct dní po smrti příjemce. Společnost Arriva následně v prosinci 2017 přestala fungovat.

Žaloba podle zákona o nepravdivých nárocích mj. uvádí, že společnost Arriva, pod dohledem a se souhlasem společnosti Alere, nabídla „bezplatnou aktualizaci“ glukometrů pro pojištěnce programu Medicare.

Vzhledem k tomu, že společnost Arriva požadovala, aby všichni noví zákazníci dostali nový glukometr, bez ohledu na to, zda už nějaký funkční mají, údajně pravidelně předkládala Medicare nepravdivé nároky na úhradu medicínsky nepotřebných glukometrů.

Společnost Arriva rovněž údajně nevyvinula smysluplnou snahu vybírat spoluúčast od pojištěnců za glukometry nebo diabetické testy, které byly následně zakoupeny od společnosti Arriva pro použití s glukometry.

Zřeknutí se spoluúčasti pacientů nebo poskytnutí dalších výhod, které mohou pacienta motivovat k nákupu produktů nebo služeb společnosti, je podle protikorupčního zákona zakázáno.

Žaloby informátorů

Žaloba byla podána podle ustanovení qui tam zákona o neoprávněných nárocích, které umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Zákon dovoluje vládě Spojených států intervenovat a převzít odpovědnost za soudní spory v těchto případech, jak tomu bylo zčásti zde.

Obvinění, ve kterých Spojené státy intervenovaly, jsou pouze tvrzení a nedošlo k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.