Rusko chce podpořit domácí výrobu účinných látek a snížit závislost na dovozu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rusko chce podpořit domácí výrobu účinných látek a snížit závislost na dovozu

Vloženo: 23.02.2019, 06:55 | Čteno: 14494×
Foto: APATYKÁŘ®

Ministerstvo průmyslu a obchodu Ruské federace se rozhodlo podpořit rozvoj výroby účinných látek nezbytných pro výrobu hromadně vyráběných léčivých přípravků prostřednictvím exportu. Připravuje příslušné změny, které by společnostem usnadnily vstup na zahraniční trhy.

Nerentabilita výroby

Změny byly požadovány samotnými účastníky trhu, přičemž podíl ruských hráčů je malý. Podle nich je posílení domácí výroby klíčové. Výroba je s omezeným vývozem nerentabilní, domácí poptávka od farmaceutických společností nestačí.

Návrhy změn zákona o distribuci léčivých přípravků jsou navrženy tak, aby podporovaly export účinných látek. V současnosti mohou výrobci dodávat látky do zahraničí pouze těm výrobcům léčivých přípravků, kteří je prodávají v Rusku a v zemích Společenství nezávislých států (SNS).

Většina ruských výrobců léčiv proto používá dovážené účinné látky, protože se jim nevyplatí rozvíjet výrobu vlastních surovin pouze pro domácí trh. Nevylučují, že zjednodušení vývozu zvýší investiční přitažlivost tohoto trhu a povzbudí vytváření nových průmyslových odvětví v rámci země.

Podpora soběstačnosti

Podle informací z průmyslu dosáhl za 11 měsíců roku 2018 export účinných látek z Ruska 465 mil. RUB, nicméně jedná se pouze o dhad z firem sdružených v asociacích výrobců. Za roky 2017 a 2018 není přesná statistika k dispozici. Poslední validní data jsou z roku 2016, kdy byly vyrobeny účinné látky v hodnotě 8,6 mld. RUB.

Výrobci léčiv podporují ministerský záměr, slibují si od něj větší soběstačnost a ekonomickou efektivitu. S ministerstvem jednají více než rok, protože se domnívají, že je potřeba podporovat domácí výrobu účinných látek a snížit tak závislost na dovozu ze zahraničí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.