Dánští lékárníci chtějí využít reformu zdravotnictví k posílení role lékáren – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování lékáren, podpora venkovských lékáren

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánští lékárníci chtějí využít reformu zdravotnictví k posílení role lékáren

Vloženo: 26.02.2019, 06:10 | Čteno: 12847×
Foto: Danmarks Apotekerforening

Dánská lékárnická komora se setkala s ministryní zdravotnictví a ministryní pro veřejné inovace nad vládním návrhem reformy zdravotnictví. Smyslem setkání bylo podat informace, jak mohou lékárny hrát v systému zdravotní péče ještě větší roli.

Reforma péče

Komora přivítala, že vláda v reformě zdravotnictví navrhuje, aby lékárny hrály v příštím roce, kdy má dojít k rozšiřování systému cílené zdravotní péče, důležitější roli. Jak uvádí, díky předchozím krokům a částečné deregulaci oboru vzniklo od července 2015 dalších 174 nových lékáren, které společně s licencovanými ošetřujícími lékárníky mohou přispět ještě více.

Komora chce proto přízeň vlády využít a dále posílit roli lékáren v systému. Argumentuje mnoha dobrými zkušenostmi ze zahraničí.

Vyzvala vládu, aby se ve svých finálních plánech více zaměřila na léčivé přípravky. Ty jsou důležitou součástí života mnoha pacientů a každoročně je k hospitalizaci přijato 100 tis. pacientů v důsledku problémů s léčbou. I na tuto oblast by se proto měla reforma zaměřit.

Komora chce, aby byly lékárny zařazeny do nově připravovaných 21 zdravotnických oblastí. Dosud je spolupráce mezi lékaři, nemocnicemi a obcemi organizována v různých regionech odlišně, někde nefunguje. Proto vláda plánuje systém sjednotit a vytvořit kooperující klastr okolo každé z 21 současných nemocnic s emergentním příjmem.

Posílit chce přitom jak roli lékařů, tak i dalších zdravotnických pracovníků, ale také telemedicíny, kdy by specializovaná sestra v obci zaslala např. snímky specialistovi v nemocnici a ten mohl určit další postup. Jak se uvádí ve vládním prohlášení, populace stárne, přibývá psychiatrických pacientů a pacientů s demencí a tomu je potřeba přizpůsobit i péči.

Nové lékárny, očkování

Komora proto navrhuje vytvořit nové lékárny např. v domovech pro seniory a ve zdravotnických střediscích. V několika již existují.

Ministryním na setkání také nabídla provádění specifických zdravotních služeb na úrovni lékáren, jako je o očkování proti chřipce. Mnoho lékárníků už má tuto kompetenci delegovánu lékařem, lékárny očkování spustily v roce 2016.

Komora nicméně chce, aby lékárníci a farmakonomové (specifické dánské tříleté vyšší vzdělání, jehož cílem prohloubit vzdělání farmaceutických techniků) získali specifické oprávnění k nezávislému očkování, aby mohli přímo v lékárnách očkovat více lidí.

To by také mohlo pomoci splnit cíl vlády a WHO, aby bylo mnohem více lidí v rizikových skupinách očkováno proti chřipce. Komora argumentují tím, že se předpokládá, že nyní právo očkovat získají zdravotní sestry a lékárny v jiných zemích je již mají.

Samozřejmě, že jsme k dispozici pro další vstupy a spolupráci pro rozvoj našeho společného systému zdravotní péče. Spolupráce nemocnic, obcí a praktického lékaře je důležitá. Ale blízký systém zdravotní péče je víc než to.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.