Švédští provozovatelé lékáren odmítají zrušení možnosti vyjednat si ceny léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédští provozovatelé lékáren odmítají zrušení možnosti vyjednat si ceny léčiv

Vloženo: 27.02.2019, 05:55 | Čteno: 12676×
Foto: Apoteket

Švédská asociace lékáren sdružující provozovatele lékáren, kteří tvoří téměř 100 % lékárenského trhu ve Švédsku, odmítla parlamentní zprávu, která má za cíl nastavit férovější podmínky pro pacienty a zvýšit dostupnost léčiv. Podle asociace naopak vzešlá doporučení ohrozí ekonomickou stabilitu lékáren.

Vyjednávání cen paralelních léčiv

Výbor švédského parlamentu předložil před dvěma týdny závěrečnou zprávu, v níž představil několik návrhů jak zvýšit spravedlivý přístup pacientů k léčivým přípravkům v různých regionech, ale také mezi různými skupinami pacientů. Několik navržených opatření by však, podle asociace, reálně znamenalo těžkou ránu pro lékárny. Důsledky návrhů jsou přitom nevysvětlené a není vyhodnocen ani jejich dopad.

Asociaci se především nelíbí odstranění práva pro lékárny vyjednávat si samostatně ceny paralelně dovážených léčivých přípravků, které studie navrhuje. Podle ní to bude mít zásadní dopad na všechny pacienty.

Autoři zprávy sice argumentují, že šetření bylo zaměřeno na malou skupinou nových a drahých léčiv, ale navrhovaná změna se negativně dotkne všech léčivých přípravků, které mohou být paralelně dovezeny do Švédska.

Výkonný ředitel asociace Johan Wallér uvedl, že je velice nejasné, jaký dopad by měl návrh pro lékárny a jak budou finančně kompenzovány, pokud již nebudou mít možnost vyjednávat si nižší ceny (a tím navýšit svou marži). Paralelní dovozy přitom byly jedním z předpokladů pro zajištění ekonomiky lékáren v souvislosti se zpětnou deregulací trhu.

Současný systém odměňování lékáren není sám o sobě rentabilní, pokud si lékárny nemohou alespoň část cen a tím i své marže samy vyjednat. Návrh také představuje nepřímé riziko znemožnění současného dovozu léčivých přípravků do Švédska, což může být i v rozporu s předpisy EU.

Dnešní švédský systém financování léčiv je velmi složitý a je třeba vyhodnotit vzájemné dopady na jednotlivé hráče v rámci takto rozsáhlé oblasti.

Vládní návrhy je, podle asociace, obtížné posoudit, protože se zabývají jen jednou oblastí a neberou v úvahu propojenost vlivů na rentabilitu a ekonomickou prosperitu lékáren. Je tak velmi pochybné, zda nakonec přinesou kýžené úspory.

Odtajnění dohod

Asociaci se rovněž nelíbí, že návrh posiluje tajné dohody v rámci regionálních zdravotnických rad. Financování a cenotvorba léčiv je složitý problém, s nímž se potýká mnoho zemí.

Tajné dohody a dohody o slevách jsou však obtížně odůvodněné, neboť občané mají nárok na transparentnost ohledně toho, jak funguje financování a tvorba cen léčiv.

Pokud tedy má dojít k revizi systému, začít se musí především v této oblasti a veškeré dohody odtajnit.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.