Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédští provozovatelé lékáren odmítají zrušení možnosti vyjednat si ceny léčiv

Vloženo: 27.02.2019, 05:55 | Čteno: 13131×
Foto: Apoteket

Švédská asociace lékáren sdružující provozovatele lékáren, kteří tvoří téměř 100 % lékárenského trhu ve Švédsku, odmítla parlamentní zprávu, která má za cíl nastavit férovější podmínky pro pacienty a zvýšit dostupnost léčiv. Podle asociace naopak vzešlá doporučení ohrozí ekonomickou stabilitu lékáren.

Vyjednávání cen paralelních léčiv

Výbor švédského parlamentu předložil před dvěma týdny závěrečnou zprávu, v níž představil několik návrhů jak zvýšit spravedlivý přístup pacientů k léčivým přípravkům v různých regionech, ale také mezi různými skupinami pacientů. Několik navržených opatření by však, podle asociace, reálně znamenalo těžkou ránu pro lékárny. Důsledky návrhů jsou přitom nevysvětlené a není vyhodnocen ani jejich dopad.

Asociaci se především nelíbí odstranění práva pro lékárny vyjednávat si samostatně ceny paralelně dovážených léčivých přípravků, které studie navrhuje. Podle ní to bude mít zásadní dopad na všechny pacienty.

Autoři zprávy sice argumentují, že šetření bylo zaměřeno na malou skupinou nových a drahých léčiv, ale navrhovaná změna se negativně dotkne všech léčivých přípravků, které mohou být paralelně dovezeny do Švédska.

Výkonný ředitel asociace Johan Wallér uvedl, že je velice nejasné, jaký dopad by měl návrh pro lékárny a jak budou finančně kompenzovány, pokud již nebudou mít možnost vyjednávat si nižší ceny (a tím navýšit svou marži). Paralelní dovozy přitom byly jedním z předpokladů pro zajištění ekonomiky lékáren v souvislosti se zpětnou deregulací trhu.

Současný systém odměňování lékáren není sám o sobě rentabilní, pokud si lékárny nemohou alespoň část cen a tím i své marže samy vyjednat. Návrh také představuje nepřímé riziko znemožnění současného dovozu léčivých přípravků do Švédska, což může být i v rozporu s předpisy EU.

Dnešní švédský systém financování léčiv je velmi složitý a je třeba vyhodnotit vzájemné dopady na jednotlivé hráče v rámci takto rozsáhlé oblasti.

Vládní návrhy je, podle asociace, obtížné posoudit, protože se zabývají jen jednou oblastí a neberou v úvahu propojenost vlivů na rentabilitu a ekonomickou prosperitu lékáren. Je tak velmi pochybné, zda nakonec přinesou kýžené úspory.

Odtajnění dohod

Asociaci se rovněž nelíbí, že návrh posiluje tajné dohody v rámci regionálních zdravotnických rad. Financování a cenotvorba léčiv je složitý problém, s nímž se potýká mnoho zemí.

Tajné dohody a dohody o slevách jsou však obtížně odůvodněné, neboť občané mají nárok na transparentnost ohledně toho, jak funguje financování a tvorba cen léčiv.

Pokud tedy má dojít k revizi systému, začít se musí především v této oblasti a veškeré dohody odtajnit.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.