Britská antimonopolní agentura obvinila Auden Mckenzie a Waymade z antikonkurenční dohody na hydrokortison – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britská antimonopolní agentura obvinila Auden Mckenzie a Waymade z antikonkurenční dohody na hydrokortison

Vloženo: 01.03.2019, 06:05 | Čteno: 12007×
Foto: Waymade

Podle zatímních zjištění britské Agentury pro ochranu konkurence a trhu (CMA) porušily farmaceutické společnosti Auden Mckenzie (nyní Teva Pharmaceuticals) a Waymade zákon tím, že se dohodly, že nebudou soutěžit v rámci tendru britské zdravotní služby NHS tablety hydrokortisonu.

Zdvojnásobení ceny

CMA na základě dosavadních šetření zjistila, že od července 2011 do dubna 2015 uzavřel jediný dodavatel tablet hydrokortisonu ve Spojeném království společnost Auden Mckenzie a její konkurent Waymade protisoutěžní dohody.

To může také zahrnovat skutečnost, že společnost Auden Mckenzie zneužívala své dominantní postavení na trhu tím, že měsíčně platila společnosti Waymade za to, aby nevstoupila na trh. CMA to uvedla v aktuálně vydaném prohlášení o námitkách zaslaném zúčastněným společnostem.

V důsledku tohoto údajného protisoutěžního chování je antimonopolní agentura přesvědčena, že NHS byla odepřena možnost výběru dodavatelů a potenciální úspory vyplývající ze zvýšené konkurence.

Hydrokortison se používá jako primární substituční terapie při nedostatečnosti nadledvin (např. při Addisonově chorobě). Tyto tablety jsou prvoliniovou léčbou s omezenými alternativami dostupnými pro pacienty.

Od roku 2011 do roku 2015, zatímco Auden Mckenzie zůstal jediným dodavatelem tablet hydrokortisonu v síle 20 mg, vzrostly náklady NHS z přibližně 46 GBP na 90 GBP za 30 tablet, což zvyšuje roční náklady NHS na toto léčivo z 1,7 mil. GBP na 3,7 mil. GBP.

Podle agentury byla v květnu 2011 společnost Waymade připravena vstoupit na trh s tabletami hydrokortisonu v síle 20 mg, ale nestalo se tak až do července 2015. Naopak zmrazila vlastní zásoby a uzavřela s Audenem Mckenzie dohodu, na základě které obdržela měsíční platby s cílem ke zpozdit konkurenční vstup na trh.

Společnost Waymade rovněž v září 2012 získala licenci na prodej tablet s obsahem 10 mg hydrokortisonu. Aby nevstoupila na trh a nekonkurovala Auden Mckenzie, snížila, jak tvrdí CMA, Auden Mckenzie výrazně cenu, kterou jí společnost Waymade platila z tržního podílu z cca 32 GBP za balení na 1 GBP.

Pokuta až 10 % světového obratu

Zjištění CMA jsou prozatímní a nelze z nich v této fázi vyvozovat, že došlo ve skutečnosti k jakémukoli porušení práva hospodářské soutěže. Nicméně CMA před závěrečným rozhodnutím, zda došlo k porušení práva nyní pečlivě zváží všechna prohlášení obou firem.

Pokud CMA prokáže zneužití dominantního postavení na trhu podle britského zákona o hospodářské soutěži a článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, může společnostem uložit pokutu až do výše 10 % ročního celosvětového obratu skupiny.

Při výpočtu finanční sankce CMA bere v úvahu mj. závažnost protiprávního jednání, obrat na relevantním trhu a jakékoliv polehčující a/nebo přitěžující faktory.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.