Nemocniční lékárníci se po Brexitu obávají o volný pohyb a dostupnost léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční činnost v lékárnách, výpadky léčiv

Druhá část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nemocniční lékárníci se po Brexitu obávají o volný pohyb a dostupnost léčiv

Vloženo: 04.03.2019, 06:05 | Čteno: 11142×
Foto: APATYKÁŘ®

Členové Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP) varují před nárůstem nedostatku léčivých přípravků po Brexitu, zvláště v situaci, kdy neexistují žádné dohody. Asociace rovněž vyzývá Evropskou unii, aby minimalizovala negativní dopady na přeshraniční mobilitu nemocničních lékárníků.

Výpadky léčiv

Členové EAHP mají stále větší obavy ohledně dostupnosti léčivých přípravků po Brexitu v zemích Evropské unie (EU) a ve Spojeném království obzvláště, pokud dojde k neřízenému vystoupení Spojeného království z EU (bez dohody).

Tyto obavy souvisejí s nedávným zveřejněním průzkumu EAHP, který zdůraznil, že výpadky léčiv jsou v současnosti běžným problémem ve více než 90 % nemocnic v celé Evropě.

Přestože se průzkum EAHP v roce 2018 o nedostatku léčivých přípravků přímo nedotýkal tématu Brexitu, řada účastníků, zejména těch, kteří pracují v Irsku a Spojeném království, zdůraznila, že Brexit situaci ještě zhorší.

Vedle nárůstu nedostatku léčivých přípravků se EAHP obává, že bude výrazně ovlivněna odolnost celoevropské kapacity k řešení problémů s výpadky, neboť by mohly vzniknout potíže při pokusu o přístup k balením z britského trhu.

Volný pohyb

Dalším předmětem zájmu EAHP je volný pohyb nemocničních lékárníků. Úsilí Evropské komise o odstranění překážek v oblasti mobility se od finanční a hospodářské krize zintenzivňovalo, přičemž hlavní aktivitou byla revize směrnice o odborných kvalifikacích.

Nicméně nemocniční lékárníci stále nevyužívají pravidla a opatření přijatá EU k podpoře mobility pracovní síly. Pracovní mobilita pro profesi nemocničních lékárníků do značné míry závisí na pružnosti vnitrostátních orgánů. Irsko a Spojené království mají vysokou míru registrací farmaceutů v dané zemi vzhledem k podobnosti vzdělávacích systémů a jazyka.

Brexit však představuje hrozbu pro tuto praxi a mohl by v případě Spojeného království a Irska vést k významnému omezení přeshraniční spolupráce mezi těmito zeměmi.

Tématům se rovněž bude věnovat každoroční kongres EAHP, který se bude konat v Barceloně od 27. do 29. března 2019, tedy tesně před plánovaným vystoupením Spojeného království z EU. Kromě toho se zaměří na opatření vyplývající z protipadělkové směrnice v souvislosti s Brexitem.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.