Operace MISMED 2 zajistila nelegálně obchodovaná léčiva za více než 165 mil. EUR – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Operace MISMED 2 zajistila nelegálně obchodovaná léčiva za více než 165 mil. EUR

Vloženo: 09.03.2019, 06:58 | Čteno: 7148×
FOTO: APATYKÁŘ®

Razie orgánů činných v trestním řízení, celních a zdravotních úřadů ze 16 evropských zemí zajistila více než 13 mil. balení v hodnotě převyšující 165 mil. EUR. Zabavení nelegálně obchodovaných léčivých přípravků bylo součástí operace koordinované Europolem MISMED 2 zaměřené na nedovolené obchodování se zneužívanými léčivými přípravky v celé Evropě.

13 mil. balení

V čele s francouzskou policií a finským celním úřadem a s aktivním podporou Koalice pro boj proti porušování duševního vlastnictví při Europolu (IPC3) vedla operace MISMED 2 ke 435 zatčením a zabavení zboží v hodnotě 168 mil. EUR, včetně 13 mil. balení a 1,8 tun léčiv. Byla narušena činnost 24 skupin organizovaného zločinu a vymoženy prostředky získané trestnou činností ve výši 3,2 mil. EUR.

Tyto společné akce byly provedeny v průběhu 7 měsíců (duben – říjen 2018). Od té doby, co byla tato operace poprvé spuštěna v předchozím roce, vzrostl značně počet zemí, které se jí účastní, což odráží rostoucí závazek těchto zemí čelit podobným hrozbám.

Sedm nových zemí

Letos spojilo 7 nových zemí (Belgie, Bulharsko, Kypr, Litva, Portugalsko, Srbsko a Ukrajina) své síly s původními 9 členskými státy EU (Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Rumunsko, Španělsko a Spojené království).

Zneužívání léčiv je vážným a rostoucím problémem, který je třeba řešit na evropské úrovni. Skupiny organizovaného zločinu se stále častěji obracejí na tuto oblast kriminality, neboť poskytuje pro pachatele velmi vysoké zisky a poměrně nízké riziko v souvislosti s odhalením a trestními sankcemi.

Padělky na vzestupu

Letošní vyšetřování odhalilo, že obchodování se netýkalo pouze opiátových léčivých přípravků, ale také léčivých přípravků používaných k léčbě závažných onemocnění, jako jsou rakovina a srdeční choroby, stejně jako přípravky na zlepšení výkonu a povzbuzení.

Počet padělaných a falšovaných výrobků je také na vzestupu, jak dokazuje počet takových výrobků zabavených v letošní akci MISMED, které představují více než polovinu z 13 mil. zabavených balení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.