Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Operace MISMED 2 zajistila nelegálně obchodovaná léčiva za více než 165 mil. EUR

Vloženo: 09.03.2019, 06:58 | Čteno: 10409×
FOTO: APATYKÁŘ®

Razie orgánů činných v trestním řízení, celních a zdravotních úřadů ze 16 evropských zemí zajistila více než 13 mil. balení v hodnotě převyšující 165 mil. EUR. Zabavení nelegálně obchodovaných léčivých přípravků bylo součástí operace koordinované Europolem MISMED 2 zaměřené na nedovolené obchodování se zneužívanými léčivými přípravky v celé Evropě.

13 mil. balení

V čele s francouzskou policií a finským celním úřadem a s aktivním podporou Koalice pro boj proti porušování duševního vlastnictví při Europolu (IPC3) vedla operace MISMED 2 ke 435 zatčením a zabavení zboží v hodnotě 168 mil. EUR, včetně 13 mil. balení a 1,8 tun léčiv. Byla narušena činnost 24 skupin organizovaného zločinu a vymoženy prostředky získané trestnou činností ve výši 3,2 mil. EUR.

Tyto společné akce byly provedeny v průběhu 7 měsíců (duben – říjen 2018). Od té doby, co byla tato operace poprvé spuštěna v předchozím roce, vzrostl značně počet zemí, které se jí účastní, což odráží rostoucí závazek těchto zemí čelit podobným hrozbám.

Sedm nových zemí

Letos spojilo 7 nových zemí (Belgie, Bulharsko, Kypr, Litva, Portugalsko, Srbsko a Ukrajina) své síly s původními 9 členskými státy EU (Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Rumunsko, Španělsko a Spojené království).

Zneužívání léčiv je vážným a rostoucím problémem, který je třeba řešit na evropské úrovni. Skupiny organizovaného zločinu se stále častěji obracejí na tuto oblast kriminality, neboť poskytuje pro pachatele velmi vysoké zisky a poměrně nízké riziko v souvislosti s odhalením a trestními sankcemi.

Padělky na vzestupu

Letošní vyšetřování odhalilo, že obchodování se netýkalo pouze opiátových léčivých přípravků, ale také léčivých přípravků používaných k léčbě závažných onemocnění, jako jsou rakovina a srdeční choroby, stejně jako přípravky na zlepšení výkonu a povzbuzení.

Počet padělaných a falšovaných výrobků je také na vzestupu, jak dokazuje počet takových výrobků zabavených v letošní akci MISMED, které představují více než polovinu z 13 mil. zabavených balení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.