Phoenix ve Finsku propojuje virtuální řetězec s poskytovatelem lékařských služeb – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Spuštění online systému ověřování léčiv, dopady Brexitu na dostupnost léčiv

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Phoenix ve Finsku propojuje virtuální řetězec s poskytovatelem lékařských služeb

Vloženo: 11.03.2019, 05:51 | Čteno: 5778×
Foto: Tamro

Před více než rokem začal finský distributor Tamro, spadá pod nadnárodní koncern Phoenix, společně s lékárnami vyvíjet nový model spolupráce. Virtuální sdružení nyní dostalo svůj název a do joint venture společnosti vstoupil jako menšinový vlastník největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo.

Částečná liberalizace

Jak dříve uvedl portál APATYKÁŘ®, finské Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí představilo loni na podzim liberalizační návrhy obsahující mj. uvolnění pravidel pro zakládání nových lékáren, cenovou konkurenci volně prodejných léčivých přípravků či snížení povinné taxy odváděné lékárnami do fondu, ze kterého se dotují venkovské lékárny, dle svého obratu.

I přesto, že vlastnictví lékáren i nadále zůstává plně v rukou lékárníků, v určité změny a částečné rozvolnění trhu věří i distribuční divize nadnárodního koncernu Phoenix/Tamro a vsadila na spolupráci s nezávislými lékárnami. Na základě toho distributor Tamro začal budovat nový koncept lékárenského virtuálního řetězce ve Finsku navázaného na tuto distribuci.

Cílem je poskytnout větší portfolio služeb v lékárnách, kde je zdůrazněna preventivní zdravotní péče a rozvíjena zákaznická zkušenost a efektivita cesty pacienta na základě potřeb zákazníků.

Propojení s lékaři

Koncept je založen na řetězcovém obchodním modelu, společné provozní společnosti a lékárnách vlastněných lékárníky. Společnost vznikla počátkem března pod názvem Olo-apteekki (lékárny Olo) a akcionáři a partnery jsou Tamro, lékárníci a poskytovatelé zdravotní péče. Nejnověji pak získal 20% podíl ve společnosti i největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo.

Brand Olo-apteekki bude uveden na trh v roce 2019. Cílem řetězce je rozšířit služby lékáren orientované na zákazníky směrem ke komplexnější nabídce léčby a udržení zdraví. Kromě racionální farmakoterapie patří mezi klíčové priority preventivní zdravotní péče a digitální služby.

Terveystalo se stane silným partnerem se svými více než 200 ambulancemi a klinikami, který zavede do lékáren medicínské a především telemedicínské služby. Partneři se shodli, že lékárny jsou ve Finsku nejoblíbenějším místem primární zdravotní péče a proto chtějí rozvíjet inovativní modely jejího poskytování.

Terveystalo si od spolupráce slibuje větší propojení související lékárenské a medicínské péče. Nicméně obě budou v rámci lékáren fungovat odděleně. Podle finské legislativy musí být služba předepsání a vyzvednutí receptu oddělená a není přípustné, aby lékař doporučil vyzvednutí přímo v dané lékárně zapojené do virtuálního řetězce.

Zpočátku chce Terveystalo v lékárnách nabídnout telemedicínské služby poskytované svými odborníky ve dvou helsinských lékárnách. Může se jednat například o vzdálené konzultace odborníka na výživu, lékaře či zdravotní sestry.

Virtuální sdružení

Fakticky však bude systém fungovat jako reálný řetězec, neboť virtuální sdružení fungují velmi přísně a jsou dána jasná pravidla spolupráce i poplatků za služby. Tato forma (podobně jako franšízy) se používá v zemích, kde legislativa neumožňuje přímé vytváření řetězců vlastních lékáren. V současnosti se tak již virtuální a přímé řetězce ve světě nerozlišují.

Původně byl ve hře i brand BENU, který Phoenix používá v kontinentální Evropě pro své lékárny, ten je však určen pro vlastní lékárny řetězce či franšízy. Do úvahy připadal i celoevropský partnerský program Phoenix Pharmacy Partnership (v ČR běží od roku 2012 pod názvem PharmaPoint).

Nabídka evropského modelu

Distributor Tamro oznámil spolupráci v rámci stávajícího systému nezávislého vlastnictví lékáren lékárníky počátkem roku 2018 tak, aby splnil požadavky lékárenských služeb a zdravotní péče ve Finsku. Jak uvedl na podzim najatý ředitel pro maloobchodní aktivity nové společnosti Aleksi Routama, bývalý šéf globálního maloobchodu domácího designu a vybavení Marimekko, samostatný lékárník se nemůže dostatečně rozvíjet, protože má pouze omezené možnosti investic do dalšího vývoje.

Sází proto na úzkou spolupráci s lékárnami vlastněnými lékárníky. Tamro má poskytnout v rámci celoevropského zázemí koncernu Phoenix zkušenosti a nová řešení. V průběhu několika let chce vytvořit řetězec o 200 lékárnách.

Distributor chce, podle svých slov, pomoci finským lékárníkům rozvíjet jejich činnost do budoucnosti. Jako divize koncernu Phoenix může lékárníkům a spotřebitelům nabídnout zkušenosti z celoevropské sítě více než 12 tis. nezávislých lékáren a řetězcových modelů.

V prvních pilotních lékárnách byly koncem roku 2018 spuštěny programy péče o pacienty, rozvoj služeb lékárenské péče a výběr produktů a rozvojové projekty na zlepšení dostupnosti a objednávání léčivých přípravků.

Do budoucnosti zvažují několik možností pro implementaci. Distributor a lékárníci již úspěšně spolupracují na jednodávkových systémech v rámci společně vlastněné společnosti Pharmac Finland Oy. Nové služby a provozní modely podporují odborné znalosti lékáren a jejich schopnost poskytovat péči pacientům v širším rozsahu zdravotních otázek.

Personál lékáren bude mít více času na své pacienty a zákazníky, kteří budou profitovat z širší nabídky služeb a výběru produktů. Tato spolupráce nabízí i nové příležitosti pro rozvoj inovativních digitálních zdravotních služeb.

Lékárníci otevřeni spolupráci

Během roku 2017 společnost Tamro diskutovala s lékárníky o různých možnostech rozvoje lékáren. Na setkáních uspořádaných po celém Finsku vyjádřilo velké množství lékárníků přání spolupráci rozšířit.

Lékárny jednoznačně chtějí vylepšit svou činnost i v rámci stávající regulace lékárenství. Zvažován je nicméně model franšíz jako v jiných zemích, kde Phoenix působí a kdy zůstává vlastníkem lékárny i nadále lékárník, popř. virtuálních nákupních sdruženích.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.