Covidien zaplatí více než 17 mil. USD za nezákonnou podporu lékařských praxí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Covidien zaplatí více než 17 mil. USD za nezákonnou podporu lékařských praxí

Vloženo: 14.03.2019, 06:12 | Čteno: 3303×
Foto: APATYKÁŘ®

Společnost Covidien (nyní součást Medtronic) souhlasila s tím, že zaplatí 17,48 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích tím, že poskytovala bezplatně nebo zlevněnou podporu rozvoje praxí lékařům v americkém státě California a na Florida, aby je motivovala k nákupu jejích produktů na ablaci žil.

Nelegální motivace

Spojené státy v žalobě tvrdily, že společnost Covidien porušila protikorupční zákon a v souladu s tím zákon o falešných nárocích poskytnutím podpory poskytovatelům zdravotní péče od 1. ledna 2011 do 30. září 2014, aby je přiměla k nákupu radiofrekvenčních ablačních katétrů ClosureFast, které byly účtovány v rámci zdravotního programu Medicare a programů Medicaid California a Florida.

Podpora praxí a rozvoje na trhu ze strany Covidien zahrnovala individuální marketingové plány pro specifické žilní postupy; plánování a realizaci „obědů a edukace“, schůzek a večeří s dalšími lékaři, kteří řídí doporučení konkrétní léčby; a poskytování významné pomoci specifickým postupům léčby žil v souvislosti s plánováním, propagací a prováděním screeningu žil pro získávání nových pacientů pro tyto postupy.

Protikorupční zákon zakazuje vyplácení odměny s cílem doporučit nebo použít výrobky nebo služby hrazené federálními programy zdravotní péče. Odměna zahrnuje nejen hotovostní platby, ale také nabídky či platby „v naturáliích“.

Podle dohody o vypořádání zaplatí společnost Covidien další částku ve výši 1,47 mil. USD státu California a 1,05 mil. USD státu Florida za nároky v rámci státních programů Medicaid.

Žaloby informátorů

Žaloba byla podána dvěma bývalými obchodními zástupci Covidien a bývalou zaměstnankyní zákazníka této společnosti podle ustanovení qui tam zákona o neoprávněných nárocích, které umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Zákon dovoluje vládě Spojených států intervenovat a převzít odpovědnost za soudní spory v těchto případech.

Oba obchodní zástupci získají v rámci urovnání odměnu 3,15 mil. USD. Obvinění, ve kterých Spojené státy intervenovaly, jsou pouze tvrzení a nedošlo k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.