Britský regulátor neprokázal MSD omezení biosimilární konkurence infliximabu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britský regulátor neprokázal MSD omezení biosimilární konkurence infliximabu

Vloženo: 15.03.2019, 05:32 | Čteno: 2707×
Foto: APATYKÁŘ®

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) ukončila vyšetřování podezřelého antikonkurenčního systému slev, který vytvořila farmaceutická společnost Merck Sharp & Dohme (MSD). Nenašla žádný důvod pro finanční sankci ani jakoukoli další akci.

Původní šetření

Podle CMA společnost MSD realizovala antimonopolní diskontní systém u svého biologického léčivého přípravku Remicade (infliximab). Ten se používá především při léčbě pacientů s gastroenterologickými a revmatologickými onemocněními, jako je Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida a revmatoidní artritida.

Poté, co její patent na léčivo infliximab (Remicade) vypršel počátkem roku 2015, zavedla společnost MSD režim slev ve snaze zajistit, aby britská služba NHS i nadále používala při léčbě převážně přípravek Remicade, namísto novějších a levnějších verzí infliximabu od konkurenčních výrobců (známé jako „biologicky podobné“, biosimilars).

Propojením úrovně slevy nabízené na Remicade s celkovým množstvím nakoupeného léčiva byl tento systém – v kombinaci s opatrností NHS před odklonem od osvědčených léčiv – navržen tak, aby odradil zdravotní službu od biosimilars bez ohledu na potenciální úspory.

V případě úspěchu by mohl systém slev společnosti MSD oddálit získání výhod pro NHS díky tomu, že by těžila ze zvýšené konkurence a významně ušetřila na výdajích za Remicade, což bylo v té době více než 100 mil. GBP ročně.

Zneužití dominantního postavení neprokázáno

V květnu 2017 regulátor prozatímně zjistil, že společnost MSD má dominantní postavení na trhu a že její diskontní systém na Remicade je v rozporu se zákonem o hospodářské soutěži. Nicméně skupina zřízená pro přijetí rozhodnutí o tomto případu nyní dospěla ke konečnému rozhodnutí, že neexistují důvody, aby mohla jednat.

Po zvážení dalších důkazů dospěla skupina CMA k závěru, že systém MSD v praxi pravděpodobně neomezuje hospodářskou soutěž pro ostatní konkurenty – test legality pro zjištění, že chování MSD je protiprávní. Důvodem je to, že v době, kdy byl režim zaveden fungoval trh odlišně od způsobu, jakým společnost MSD naplánovala tento režim.

Pokuta až 10 % světového obratu

Vyšetřování CMA slouží jako varování pro společnosti, které navrhují systémy slev na ochranu dominantního postavení na trhu, že riskují porušení práva hospodářské soutěže ve Spojeném království. Pokud by systém MSD v praxi mohl zabránit konkurenci ze strany konkurentů nebo jej omezit, společnost mohla čelit závažným finančním problémům. sankce.

Konkrétně, pokud CMA prokáže zneužití dominantního postavení na trhu podle britského zákona o hospodářské soutěži a článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, může společnostem uložit pokutu až do výše 10 % ročního celosvětového obratu.

Při výpočtu finanční sankce CMA bere v úvahu mj. závažnost protiprávního jednání, obrat na relevantním trhu a jakékoliv polehčující a/nebo přitěžující faktory.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.