Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německá Spolková rada požaduje zrušení kvóty na paralelní dovoz léčiv

Vloženo: 19.03.2019, 06:00 | Čteno: 11093×
Foto: APATYKÁŘ®

Německá Spolková rada vyzvala ke zrušení kvóty pro paralelně dovezená léčiva. Vyplývá to ze stanoviska vydaného 15. března 2019, ve kterém se spolkové země podrobně zabývají zákonem spolkové vlády o bezpečnosti při dodávkách léčiv.

Kvóty zastaralé a nebezpečné

Současné kvóty na paralelní import vyžadují, aby němečtí lékárníci používali levnější léčivé přípravky ze zahraniční, aby ulevili zdravotním pojišťovnám. Spolková rada tuto kvótu kritizuje jako byrokratickou dvojitou regulaci bez velkého potenciálu úspor. Vzhledem k novým zákonům regulující ceny a stávajícím rabatovým dohodám ztratily značný význam.

Kvóty dlouhodobě odmítají také lékárníci, protože v době rabatových smluv nemají žádný potenciál úspor a zbytečně vyvolávají nedostatek léčiv pro pacienty v jiných zemích, odkud se vyvážejí. Dovozní povinnost s sebou rovněž nese nebezpečí nesledovatelné obchodní cesty.

Přísnější tresty za padělání drog

Kromě řady odborných a technicko-právních návrhů na zlepšení zákona vyzvala Spolková rada spolkovou vládu, aby urychleně zavedla přísnější tresty a lepší možnosti trestního stíhání pro boj proti padělaným léčivům. Měly by se řídit trestním právem pro narkotika.

Důsledky lékových skandálů

S předloženým návrhem zákona spolková vláda reaguje na několik nedávných lékových skandálů – například případ Lunapharm, kontaminovaného valsartanu, Bottrop a Brüggen-Bracht (podovody s cytostatickými léčivy). Německo by proto mělo získat více pravomocí v oblasti stahování výrobků z trhu a kontrol výrobců ve třetích zemích.

Zohledněno je také zpřísnění požadavků na výrobu a výdej cytostatických léčiv lékárnami. Ošetřující lékaři by měli mít možnost připravovat léčivé přípravky na předpis pouze ve výjimečných případech.

Změnu přináší návrh v případě pojištěnců, kde je jim prominut povinný příplatek, pokud je léčivý přípravek stažen z trhu z důvodu kvalitních vad. Zdravotní pojišťovny by v těchto případech měly uplatnit nároky vůči farmaceutické společnosti.

Biosimilars a e-recept

Dalším aspektem návrhu je, že by pacienti měli snáze získat biosimilars, u nichž vypršela patentová ochrana. Podle návrhu by měla být možnost aut idem záměny na úrovni lékárny u těch látek, které označí jako terapeuticky ekvivalentní Spolkový smíšený výbor. To by však, podle farmaprůmyslu, mělo dopad výrobu, která by byla vytlačena mimo Evropu.

Stejně tak farmaprůmyslu chybí u rabatových smluv podmínka výroby v EU, aby se zabránilo závislosti na výrobě ve třetích zemích.

Návrh zákona obsahuje také plán zavedení elektronického receptu, který chce ministr zdravotnictví prosadit do roku 2020.

Bundestag rozhoduje

Stanovisko Spolkové rady jde nejprve ke spolkové vládě. Ta k němu připraví oponenturu a pak předkloží všechny dokumenty Bundestagu k rozhodnutí. Po schválení zákona se rozhodnutím Bundestagu se znovu zabývá Spolková rada.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.