Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ruští výrobci uspěli v boji proti evergreenovým patentům, soud zamítl následný patent na fingolimod

Vloženo: 22.03.2019, 05:53 | Čteno: 11528×
Foto: APATYKÁŘ®

Moskevský rozhodčí soud zamítl nárok švýcarské společnosti Novartis na ochranu výhradních práv vyplývajících z patentu na způsob léčby roztroušené sklerózy týkající se léčivého přípravku Neskler (fingolimod, vlastníkem práv v Rusku je společnost Biointegrator).

Distributor neléčí

Jedná se o další vítězství ruských výrobců v boji proti tzv. evergreenovým patentům zahraničních společností, které brání tomu, aby se na trhu objevily cenově dostupnější generické alternativy.

Tentokrát společnost Novartis s odkazem na svůj sekundární patent ohledně způsobu léčby požadovala, aby distributor Medipal-Onco zastavil prodej přípravku Neskler v Rusku.

Ten je ruskou alternativou švýcarského originálu Gilenya, byl registrován Ministerstvem zdravotnictví a schválen pro použití v Rusku v listopadu 2014 a zařazen do seznamu životně důležitých a základních léčivých přípravků.

Jak se uvádí v rozsudku, je zřejmé, že Medipal-Onco není zdravotnickou organizací a nemá povolení k provádění lékařských činností, a proto na základě zákona nemůže porušit patent na použití léčebné metody.

Boj s evergreeny

Navzdory skutečnosti, že v Rusku jsou sekundární patenty, zejména patentování léčebných metod, legální, jsou často používány některými účastníky trhu ne v souvislosti se zlepšováním léčiv nebo léčebných inovací, ale jsou zaměřeny na vytvoření a udržení monopolního postavení držitele patentu.

Zatímco v zemi neexistuje praxe účinného posuzování námitek proti řízení a/nebo vydávání podpůrných patentů, domácí výrobci jsou nuceni tyto umělé překážky překonat, aby uvedli na trh levnější alternativu, která je předmětem soudních sporů proti evergreenovým patentům, které zůstávají i nadále účinným nástrojem nekalé soutěže.

Tento soudní proces vytvořil precedens pro výklad mantinelů pro žádosti o patenty na způsob léčby, kdy jsou generické léčivé přípravky uváděny na trh.

Tím nejsou vyloučeny nároky zahraničních hráčů vůči distributorům a výrobcům v souvislosti s porušením jiných patentů, včetně složení přípravků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.