Za poslední rok se stalo 75 % irských lékáren obětí trestných činů – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Za poslední rok se stalo 75 % irských lékáren obětí trestných činů

Vloženo: 26.03.2019, 06:02 | Čteno: 11437×
Foto: IPU

Průzkum kriminality Irské lékárnické unie ukazuje, že lékárny v celé zemi jsou předmětem zájmu v důsledku vysokého stupně kriminality. Tři čtvrtiny všech lékáren se za posledních dvanáct měsíců staly obětí nejméně jednoho trestného činu, přičemž většina z nich (81 %) zažila několik incidentů. Unie proto vyzvala k tomu, aby bylo k dispozici více prostředků na boj proti kriminalitě jinak bude tato vysoká úroveň kriminality pokračovat.

Klíčová zjištění

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že 75 % lékáren bylo v loňském roce obětí trestných činů, přičemž 81 % z nich zažilo několik incidentů. 93 % lékáren, které se staly oběťmi trestných činů, zažilo krádeže a 11 % vloupání, zatímco procento podvodů vzrostlo na 19 % a 17 % lékáren zaznamenalo v uplynulém roce odcizení návykových látek nebo jiných preskripčních léčiv.

Počet lékárníků, kteří zažili přepadení (13 %) zůstává stále extrémně vysoký poté, co v roce 2016 vzrostl ze 6 %. Konečně, je méně pravděpodobné, že lékárníci nahlásí zločin irské policii než v předchozím roce.

President unie, Daragh Connolly, vyjádřil znepokojení nad zjištěními letošního průzkumu. Podle něj je nadále nepřijatelné, že jsou veřejné lékárny trvale vystaveny vysoké úrovni kriminality. Jedná se o hrozbu, kterou již nelze ignorovat. Policie musí být proto pověřena, aby se touto otázkou zabývala a získala potřebné prostředky, aby tak učinila smysluplným způsobem.

Nejčastějším trestným činem v lékárnách jsou stále krádeže. Nejčastěji odcizenou věcí zůstávají samoopalovací krémy (50 %) spolu s dalšími kosmetickými přípravky a parfémy. Téměř čtvrtině lékáren (24 %) byla zcizena hotovost. Nepochybně nejzávažnějším příkladem kriminality je vysoká míra krádeží léčivých přípravků, 17 % lékáren byly v uplynulém roce odcizeny návykové nebo předepsané léčivé přípravky.

Ohrožení lékárníků

Úroveň násilí, s nímž se lékárníci setkávají, je podle presidenta obzvláště znepokojivá, kdy jedna ze čtyř lékáren, které byly vystaveny trestnému činu, který lze označit za incident nebo „násilný“ incident. Lékárníci jsou ohrožováni noži, injekčními stříkačkami a dokonce i zbraněmi (ve 21 % případů byla použita zbraň).

Podle průzkumu rovněž klesá ohlašování trestných činů policii. Pouze 68 % lékáren, které byly v loňském roce oběťmi trestných činů, tyto zločiny ohlásilo, což je pokles ze 73 % v předchozím roce. Třetina z nich (32 %) jako důvod uvedla, že nevěří, že by byl trestný čin potrestán.

Zatímco 65 % těch, kteří ohlásili trestný čin, bylo s odpovědí policie spokojeno, 35 % naopak ne. To ukazuje jasnou potřebu poskytnout jí zdroje potřebné k potírání zločinů ve společnosti a proti veřejným podnikatelům. Unie požaduje viditelnější přítomnost policie, 96 % farmaceutů má pocit, že zvýšení viditelnosti by mělo velmi pozitivní dopad na snižování kriminality.

Respondenti průzkumu identifikovali jako nejúčinnější metody snižování kriminality viditelnější policejní kontrolu (96 %), rychlejší reakci policie (89 %) a tvrdší tresty (86 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.