Norsko se potýká s výpadky léčiv, kritických je však minimum – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norsko se potýká s výpadky léčiv, kritických je však minimum

Vloženo: 27.03.2019, 05:47 | Čteno: 11453×
Foto: Vitusapotek

Podle Norské asociace lékáren sice podobně jako v jiných zemích existují výpadky léčivých přípravků na trhu, daří se je však úspěšně řešit už na úrovni lékárny a problém se tak dotkne minima pacientů. Např. z více než 200 přípravků hlášených v lednu jako nedostatkové byly fakticky nenahraditelné pouze 4.

Skutečně kritických minimum

Asociace uvádí, že paradoxně díky propojení lékáren s distributory se lékárnám daří rychleji reagovat na výpadky léčivých přípravků. V Norsku provozují většinu lékáren distribuční společnosti (Phoenix/Apotek 1, Celesio/Vitusapotek a Alliance Healthcare/Boots). Ty jsou v drtivé většině způsobeny problémy s nedostatkem účinné látky, anebo kvalitou (aktuálně kauza kontaminovaných sartanů).

Podobně jako v dalších zemích zaké v Norsku lékárníci zaznamenali zvyšující se trend výpadků řady léčivých přípravků. Z analýzy lednových nahlášených výpadků nicméně vyplývá, že pouze ve 4 případech bylo skutečně nemožné přípravek nahradit. V ostatních případech existuje možnost generické substituce, která je v severských zemích hojně propagována a využívána.

Velkým problémem byl v lednu v Norsku výpadek preferovaného přípravku s obsahem kyseliny acetylsalicylové, nicméně ten nahradila jiná společnost. V řadě případů lékárníci hlásí také volně prodejné přípravky (např. v lednu byl výpadek nikotinových žvýkaček), které však rozhodně nepředstavují ohrožení zdraví pacientů.

Spolupráce s regulátorem a distributory

Asociace nicméně vyzývá ke spolupráci s regulátorem Legemiddelverket a distributory, aby společně vytvořili analytický nástroj, který jim pomůže lépe pochopit trendy ve výpadcích, archivovat statistiky o vývoji a lépe tak na výpadky reagovat.

Už nyní ale norským lékárníkům výrazně pomáhá, že distributoři, kteří se o výpadcích dozvědí jako první, informují sami lékárny o možné náhradě. Pokud není na trhu, vstupuje do hry Norská léková agentura, která výjimečně umožní dovoz neschváleného přípravku z jiné země.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.