Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Purdue Pharma se vykoupila 270 mil. USD z obvinění odpovědnosti za opiátovou krizi

Vloženo: 28.03.2019, 06:05 | Čteno: 11834×
Foto: Purdue Pharma

Společnost Purdue Pharma, která vyrábí léčivý přípravek OxyContin, zaplatí státu Oklahoma 175 mil. USD v rámci dohody o urovnání obvinění, že agresivním marketingem způsobila závislost mnoha lidí. Současně zakladatelská rodina Sacklerů zaplatí 75 mil. USD na rozvoj léčebného centra. Rodina ve sporu obviněna nebyla.

Agresivní marketing nad zdraví

Na podzim roku 2017 se objevily v médiích informace, které naznačovaly přímou souvislost rodin zakladatelů s farmamarketingem a následným vzestupem počtu závislých osob ve Spojených státech na přípravku OxyContin (oxykodon).

Na základě zveřejnění interních dokumentů se ukázalo, že členové rodiny ve vedení společnosti měli přímo a agresivně ovlivňovat lékaře k nadměrné preskripci s cílem maximalizovat zisk.

Stejně tak se ukázalo, že nová léková forma prezentovaná jako efektivní pro potlačení bolesti bez navýšení rizika závislosti podobu až 12 hodin nefunguje tak, jak se předpokládalo a naopak zvyšuje potenciál závislosti. Tím rodinu i společnost některé státy vinily z přinejmenším morální zodpovědnosti za opiátovou epidemii.

Firma i rodina jakoukoli odpovědnost odmítají s tím, že přípravek představoval vždy marginální část trhu (ne více než 4 %, aktuálně méně než 2 %) a poskytuje úlevu těžce trpícím lidem.

V květnu 2018 se přidalo k již předchozím žalobám 16 států dalších 6 a koncem ledna 2019 už firmu žalovalo celkem 36 amerických států za osobní odpovědnost za závislost Američanů.

Peníze na léčebné centrum

Tento týden dosáhla společnost přelomové dohody se státem Oklahoma, na základě níž zřídí Národní centrum pro studium závislostí a jejich léčbu na Oklahoma State University. Zde má probíhat výzkum, vzdělávání, léčba a řada zdravotních iniciativ.

Purdue Pharma přispěje na vytvoření centra částkou 102,5 mil. USD. Společnost také poskytne léčivé přípravky v hodnotě 20 mil. USD na podporu léčebné mise centra (poskytne svůj přípravek Nalmefen, antidotum při předávkování fentanylem, který čeká na schválení FDA).

Dohoda společnosti se státem Oklahoma – která řeší všechny nároky státu vůči Purdue Pharma – také zahrnuje dodatečnou platbu ve výši 72,5 mil. USD, z čehož 12,5 mil. USD bude k dispozici regionům a městům v tomto státě, aby zmírnily dopady opiátové krize. 60 mil. USD pak půjde na náklady a poplatky související se soudním sporem a do centra.

Kromě podpory od společnosti Purdue Pharma se samotná rodina Sacklerů zavázala přispět 75 mil. USD během pěti na provoz centra. Samotná rodina v soudních sporech nefigurovala.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.