Fresenius Medical Care zaplatí za korupci v zahraničí 231 mil. USD – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele zákona o léčivech, přípravy na online ověřování léčiv

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Fresenius Medical Care zaplatí za korupci v zahraničí 231 mil. USD

Vloženo: 01.04.2019, 05:51 | Čteno: 11231×
Foto: FMC

Společnost Fresenius Medical Care, německý poskytovatel zdravotnických výrobků a služeb, souhlasila, že zaplatí přibližně 231 mil. USD za urovnání vyšetřování amerického Ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry za porušení zákona o zahraničních korupčních praktikách v souvislosti se svým podílem na různých korupčních programech k podpoře podnikání v řadě zemí.

Masivní uplácení napříč světem

Podle doznání vyplatila společnost Fresenius v letech 2007-2016 úplatky veřejně zaměstnaným zdravotnickým a/nebo vládním úředníkům za účelem získání nebo udržení svých byznysových aktivit v Angole a Saúdské Arábii. V Angole a Saúdské Arábii, stejně jako v Maroku, Španělsku, Turecku a zemích západní Afriky, společnost vědomě a záměrně neprovedla vhodné vnitřní účetní kontroly finančních transakcí a nevedla účetní knihy a záznamy, které přesně a spravedlivě odrážely transakce.

V Angole společnost Fresenius nabídla nebo poskytla hodnotné věci angolskému vojenskému zdravotnímu důstojníkovi, který vykonával dohled nad státem vlastněnou vojenskou nemocnicí ve své roli důstojníka v oddělení lékařských služeb angolských ozbrojených sil a jeho rodině, stejně jako prominentním státem zaměstnaným angolským nefrologům.

Konkrétně společnost Fresenius nabídla těmto lidem podíl ve společném podniku v místní pobočce společnosti Fresenius (15% angolskému vojenskému zdravotnímu důstojníkovi a 15% státnímu lékaři), smlouvy se společností vlastněnou syny tohoto důstojníka na poskytování skladového prostoru, avšak ve skladech nebyly skladovány žádné produkty společnosti a rovněž konzultační smlouvy se státními lékaři, v rámci nichž nebyly nikdy realizovány žádné služby. Vše za účelem zajistit si neoprávněné výhody a pomoc společnosti Fresenius při získávání a udržení podnikání v Angole.

V Saúdské Arábii Fresenius nabídla nebo poskytla hodnotné věci zdravotnickým činitelům a státním lékařům, kteří řídili nebo byli zaměstnáni saúdskou zdravotnickou organizací a vládní charitou. Konkrétně pro ně zavedl systém šeků, které byly vydávány a proláceny jejich jménem generálnímu řediteli distribuční společnosti Fresenius a agenta společnosti Fresenius, kteří poté zajistili hotovost a tu vypláceli lékařům a dalším osobám.

Státem zaměstnaní lékaři navíc sepisovali fiktivní konzultační a provizní smlouvy, v rámci nichž nebyly nikdy prováděny žádné služby. Fresenius také uzavřel falešné smlouvy o speciálních fondech, poskytoval platby vládní charitě a dary a platby státním lékařům za cestovné bez obchodního nebo vzdělávacího účelu.

V Maroku vyplatila společnost úplatky prostřednictvím fiktivní provize marockému státnímu úředníkovi za účelem získání zakázek na rozvoj dialyzačních center v marockých státních vojenských nemocnicích. Falešná provize tvořila 10 % z ceny zakázky a byla skryta za bonusovou odměnu zaměstnanci Fresenius.

Ve Španělsku společnost uzavřela fiktivní konzultační smlouvy s veřejně zaměstnanými lékaři nebo odborníky, kteří mohli ovlivnit nebo poskytnout informace o veřejných nabídkách. Například v letech 2008-2011 zaplatila státnímu lékaři více než 81 tis. EUR bez konzultační smlouvy nebo smlouvy. Ten byl šéfem nefrologie ve španělské státní nemocnici, kde v roce 2011 vyhrála výběrové řízení společnost Fresenius.

Společnost dále poskytla dary nebo další výhody, jako například úhradu cestovních výloh na lékařské konference a dary na financování projektů pro lékaře.

V Turecku vytvořila společnost společné podniky se státními lékaři výměnou za to, že lékaři směřovali podnikání od svého veřejného zaměstnavatele na kliniky Fresenius v Turecku. Například v období kolem roku 2006 vytvořila společnost společný podnik se státním lékařem, který za to dostal 35 % akcií v podniku (v té době v hodnotě přibližně 74 tis. USD). V roce 2010 od lékaře akcie odkoupila a nikdy nepožadovala, aby za svůj podíl ve společném podniku zaplatil, což mu generovalo zisk 356 tis. USD.

V západní Africe společnost vědomě vyplácela úplatky státním zdravotnickým úředníkům a vládním lékařům v mnoha zemích, včetně Beninu, Burkina Faso, Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Nigeru, Gabonu, Čadu a Senegalu. Zaměstnanci společnosti Fresenius se například setkali se zástupci státní nemocnice v Gabonu a navrhli jim pětiletou dohodu, která by zahrnovala „cenu plus provizi“, kterou by úředníci obdrželi za každou prodanou dialyzační soupravu.

Zaměstnanec společnosti Fresenius odpovědný za prodej v západní Africe uvedl, že smlouva stanovovala provizi ve výši 12 EUR za každou prodanou soupravu, která byla určena jako „provize pro tři osoby, které s námi podepsaly smlouvu“. Společnost vyplácela úplatky prostřednictvím kombinace přímých plateb, plateb prostřednictvím třetích stran a plateb prostřednictvím další distribuce, to vše za účelem získání a udržení podnikání v těchto zemích.

Celkem tak společnost Fresenius přiznala, že na těchto korupčních operacích vydělala více než 140 mil. USD.

Sankce a dozor

V rámci urovnání tohoto případu uzavřela společnost Fresenius s ministerstvem dohodu o trestním stíhání a souhlasila, že zaplatí celkovou trestní sankci ve výši 84,7 mil. USD. V rámci dohody také souhlasila, že bude i nadále spolupracovat s vyšetřovateli ministerstva, zlepšovat svůj program dodržování právních předpisů, provádět přísné vnitřní kontroly a udržovat nezávislý dozor nad dodržováním předpisů po dobu nejméně dvou let.

Ministerstvo dosáhlo této dohody na základě řady faktorů. Ačkoli Fresenius dobrovolně sama oznámila pochybení v dubnu 2012, společnost včas neodpověděla na určité požadavky ministerstva a občas neposkytla plnohodnotné ​​odpovědi na žádosti o informace. Kromě toho došlo ve 13 zemích k nelegitimnímu jednání, které jí přineslo zisk více než 140 mil. USD a v některých zemích pokračovalo až do roku 2016.

Dohoda se SEC

Fresenius se rovněž dohodl v této záležitosti s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy a zaplatí 147 mil. USD, čímž se celková částka zaplacená společností Fresenius zvýšila na více než 231 mil. USD.

Komise zjistila, že společnost se dopustila pochybení v Saúdské Arábii, Maroku, Angole, Turecku, Španělsku, Číně, Srbsku, Bosně, Mexiku a osmi zemích v USA proti zákonu o zahraničních korupčních praktikách. Společnost neměla nastaveny dostatečné vnitřní účetní kontroly, prováděla neoprávněné platby prostřednictvím různých režimů, včetně použití fiktivních konzultačních smluv, falšování dokumentů a úplatků prostřednictvím systému zprostředkovatelů třetích stran.

Nereflektovala ani jasné indicie korupce, nevěnovala dostatečné zdroje k dodržování zákonů a v mnoha případech se vrcholový management aktivně zapojil do korupčních programů a nařídil zaměstnancům, aby zničili záznamy o pochybení. Všichni uvedli při vyšetřování, že společnost Fresenius zaplatila téměř 30 mil. USD v úplatcích vládním úředníkům a ostatním, aby si zajistila svůj byznys.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.