Estonský soud: BENU nesmí přeměnit pobočkovou lékárnu na hlavní, nesplňuje omezení vlastnictví – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Úhradové soutěže, jak zafinancovat extrémně drahá léčiva

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Estonský soud: BENU nesmí přeměnit pobočkovou lékárnu na hlavní, nesplňuje omezení vlastnictví

Vloženo: 04.04.2019, 06:02 | Čteno: 10554×
Foto: Facebook

Estonský Nejvyšší soud potvrdil rozsudek Okresního soudu Tartu, který zamítl žalobu lékárenského řetězce BENU proti Státní lékové agentuře Ravimiamet. Ta odmítla vydat řetězci licenci k provozu standardní lékárny poté, co chtěl po rekonstrukci svou dřívější pobočkovou lékárnu přeměnit na hlavní, protože nesplnil podmínku omezení vlastnictví podle nové legislativy.

Původní spor

Dne 19. srpna 2016 zamítl lékový regulátor vydat společnosti BENU Apteek Eesti povolení k činnosti pro novou veřejnou lékárnu BENU v Tartu, která vznikla rekonstrukcí bývalé pobočkové. V odůvodnění uvedl, že odporuje novému zákonu.

Připomeňme, že v roce 2015 Estonsko schválilo změny v zákoně o léčivých přípravcích, které zásadně omezují vlastnictví lékáren výhradně na lékárníky, podobně jako např. v Maďarsku.

Podle zákona mohou v Estonsku fungovat pobočkové lékárny k hlavní lékárně ve městech s více než 4000 obyvateli pouze do 1. dubna 2020. Do té doby musejí být převedeny na standardní veřejné lékárny, nebo musejí ukončit provoz.

Současně v případě vydání licence k provozu veřejné lékárny pro osoby samostatně výdělečně činné, musí být tato osoba lékárníkem a fyzicky vést alespoň jednu veřejnou lékárnu fungující na základě vydané licence k provozu veřejné lékárny pro danou osobu.

V případě vydání licence pro právnickou osobu, musí v této vlastnit více než 50% podíl a mít dominantní vliv lékárník, který pracuje jako vedoucí alespoň v jedné veřejné lékárně fungující na základě vydané licence pro tuto osobu.

U majitelů, kteří měli platnou licenci k provozu lékárny vydanou před 20. březnem 2015 a jejímž vlastníkem není lékárník ve smyslu nové zákonné úpravy, bylo pro změnu vlastnických podílů stanoveno přechodné období až do 1. dubna 2020.

Řetězec se proto domníval, že omezení platí pro nové lékárny (nově podané žádosti) a ne již pro stávající licence a jejich úpravu. Změnu na hlavní lékárnu považoval za změnu dle předchozí platné verze zákona.

Řetězec se proti rozhodnutí v září 2016 odvolal, nicméně Správní soud Tartu 6. října 2017 odvolání zamítl. Podle něj musí řetězec podat řádnou novou žádost o licenci a splnit podmínky novely zákona (vlastnická omezení). Společnost si proto na nerovné zacházení a protiústavnost stěžovala u vyššího soudu.

Veřejný zájem

Dne 25. října 2018 vydal Obvodní soud v Tartu rozhodnutí o zamítnutí stížnosti společnosti BENU Apteek Eesti, ke kterému se společnost odvolala.

Ten v odůvodnění rozsudku uvedl, že jakékoli nerovné zacházení nepředstavuje porušení základního práva na rovnost. Musí existovat rozumný důvod pro nerovné zacházení nebo porušení základního práva na rovnost stanoveného v Ústavě. V projednávaném případě je tímto důvodem převažující veřejný zájem na odstranění vertikální integrace na trhu lékáren.

Společnost BENU Apteek Eesti ještě dne 26. listopadu 2018 podala kasační stížnost k Nejvyššímu soudu. Ten ji však s konečnou platností 2. dubna 2019 zamítl.

Jedná se tak o první platné rozhodnutí dle nové právní úpravy v rámci reformy lékárenství v Estonsku zajišťující většinový podíl v lékárnách pouze lékárníkům.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.