Generační výměna v maďarských lékárnách je vážným problémem, mladí lékárny nechtějí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Generační výměna v maďarských lékárnách je vážným problémem, mladí lékárny nechtějí

Vloženo: 09.04.2019, 06:11 | Čteno: 9653×
Foto: APATYKÁŘ®

Maďarská Asociace síťových lékáren (HGYSZ) provedla průzkum týkající se generační obměny v lékárnách. Zjišťovala v něm, jak vedoucí lékárníci a lékárníci-asistenti vidí možnost získání vlastní lékárny a jaké záměry mají v této oblasti.

Získat lékárnu je těžké

Již předchozí průzkum, který se věnoval problematice nedostatku zaměstnanců v lékárnách zjistil, že více než dvě třetiny lékárníků-asistentů jsou mladší 35 let, zatímco většina vedoucích lékárníků má více než 46 let a 12 % je starších než 62 let.

Další oborové statistiky také potvrzují, že skupina vedoucích lékárníků stárne, a proto je obzvláště důležité, aby mladí lékárníci byli ochotni převzít podíl v lékárnách od generace, která jde do důchodu.

Asociace proto zjišťovala, jak obecně posuzují možnost mladých lékárníků získat lékárnu, jak vnímají problémy spojené s převzetím podílu v lékárnách.

Většina lékárníků se domnívá, že získání lékárny je obtížnější a jen málokdo si myslí, že je snadné získat vlastnictví. Tento názor se neliší v žádné ze skupin, tj. jak mezi vedoucími lékárníky, tak i mezi lékárníky-zaměstnanci.

Polovina chce vést

Asociace se lékárníků dále ptala, zda se v příštích 5 letech plánují stát vedoucím lékárníkem anebo provozovatelem lékárny s osobní majetkovou účastí (převzetím vlastnického podílu). 53 % respondentů uvedlo, že takové plány mají (resp. se podobnými úvahami zabývají), 47 % o tom neuvažuje vůbec.

Většina lékárníků by nákup podílu chtěla vyřešit především z vlastních zdrojů nebo státní půjčkou. Někteří z nich by použili klasický bankovní úvěr a zbytek zvažuje splátkový kalendář a další řešení.

Celkově by převážná většina lékárníků použila nějakou formu úvěru (stát, banka, odložená platba) na nákup lékárny.

Nedostatek kapitálu

Lékárníci, kteří neplánují stát se vedoucími lékárníky a majiteli, své rozhodnutí vysvětlují řadou důvodů. Největším problémem je podle lékárníků nedostatek vlastního kapitálu. 36 % respondentů uvedlo, že nebudou moci sehnat kapitál, který potřebují ke koupi vůbec, nebo jen s velkými obtížemi.

Dalším významným faktorem je nejistota v lékárenství. Těžká ekonomická situace a často se měnící právní prostředí nejsou pro stabilitu lékáren dobré a mnoho lidí se zdráhá vstoupit do tohoto oboru podnikání. Totéž může být důvodem, proč někteří respondenti považují za rizikové investovat do vlastní lékárny.

Nepředvídatelné prostředí

Z výzkumu vyplývá, že podle většiny lékárníků je generační obměna lékáren spojena s obtížemi. Někteří mladí lékárníci jsou znepokojeni nepředvídatelným právním a ekonomickým prostředím, zatímco ti, kteří chtějí investovat, zase často nemají dostatek vlastních zdrojů.

Jak vyplynulo z průzkumu, v zájmu zajištění dlouhodobé udržitelnosti lékáren by proto měly být v prvním kroku vyřešeny vnější faktory ovlivňující provoz. Za předvídatelných podmínek by se provozovat lékárnu odvážilo více lidí, což by mohlo zvýšit atraktivitu veřejných lékáren pro mladé lékárníky.

Kromě toho je zapotřebí dobře fungující státní program, který poskytne potřebné zdroje snadno dostupným způsobem pro ty, kteří nemají dostatek svých finančních prostředků.

Generační výměna farmaceutů v maďarských lékárnách je skutečným a vážným problémem, který se bez zásadního řešení naplno projeví během 5-10 let.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.