Ani po zpětné regulaci není ekonomická situace maďarských lékáren dobrá, komora chce navýšit marže – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ani po zpětné regulaci není ekonomická situace maďarských lékáren dobrá, komora chce navýšit marže

Vloženo: 10.04.2019, 06:00 | Čteno: 9071×
Foto: APATYKÁŘ®

Podobně jako Maďarská asociace síťových lékáren také Maďarská lékárnická komora potvrzuje, že ekonomická situace a s ní související další vývoj v lékárenství a na personálním trhu nejsou dobré. Bez změny marží nedojde ke stabilizaci lékáren a zejména střední a menší jsou existenčně ohroženy.

Podprůměrné platy

Jak uvedl prezident komory Dr. Hankó Zoltán, v posledních letech, tj. po zpětné regulaci vlastnictví a provozu lékáren, vláda pomohla postupně vypořádat dluhy lékáren vůči distributorům (nyní je cca desetina lékáren na trhu ztrátových). I přesto, že se díky státním půjčkám částečně podařilo navýšit vlastní kapitál provozovatelů, je potřeba nyní začít řešit systémově ekonomiku a mzdové podmínky.

Prezident vysvětlil, že platy dosáhly v roce 2017 v průměru kolem 252 tis. HUF měsíčně, a i když se o něco zvýšily, stále jsou výrazně pod průměrem mezd národního hospodářství, který činí 340 tis. HUF.

Paradoxně tak ani zpětná regulace lékáren nepomohla zejména středním a menším lékárnám, které nemají žádnou finanční rezervu na zvýšení platů. Lepší situace panuje u franšízových lékáren (de facto stále řetězcové i po zpětné regulaci) a obratově velkých lékáren.

Ani v jejich případě však není možné díky celkové ekonomice lékáren platy zvyšovat do nekonečna. Jak už vysvětlila v podcastu pro portál APATYKÁŘ® Karolina Korodi (předsedkyně Asociace maďarských síťových lékáren), zaměstnaci situaci velmi často umně využívají ve svůj prospěch a zaměstnávají se jako OSVČ do pozice zastupujících lékárníků.

Změna marží, poplatek za substituci

Podle Dr. Hankó Zoltána existují v maržovém systému dvě extrémně slabá místa, a to v případě nejlevnějších a nejdražších léčivých přípravků. Zde je potřeba provést změny, aby se zlepšila ziskovost lékáren a mohly splnit mzdová očekávání.

I po zpětné regulaci totiž existují střední a malé lékárny, které si dostatečný počet zaměstnanců, které by potřebovaly, jednoduše nemohou dovolit, což může do budoucna znamenat potenciální bezpečnostní riziko pro pacienty. Ostatně kvůli nedostatku farmaceutů maďarská vláda před několika lety umožnila farmaceutickým laborantům vydávat na recepty.

President komory ale zdůrazňuje, že na druhé straně existují některé lékárenské činnosti, které lékárny již léta provádějí a kde si dokáže představit, že by za ně mohly být odměňovány. Např. poplatek za generickou substituci, kterou komora dlouhodobě podporuje a je vypracována metodika správného postupu, nebo další služby.

Konec malých lékáren

Personální situaci v maďarských lékárnách zejména s ohledem na čtvrtinu členů komory v důchodovém věku se ostatně jako jednomu z hlavních témat věnovalo i nedávné regionální setkání předsedů regionálních komor Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves a Nógrád.

Všichni předsedové si mj. stěžovali na to, že mizí lékárny v malých městech, protože po odchodu majitelů do důchodu nemá o převzetí nikdo zájem.

V souvislosti s volbami do orgánů Maďarské lékárnické komory, které se konají stejně jako do české profesní organizace v letošním roce, konstatovali minimální angažovanost mladých kolegů, které personální situace i vývoj na trhu nijak nenutí k zájmu o komorovou činnost.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.