Ukrajina zvažuje novinky – povinný e-recept, rezervační systém či definice vzdělání pro práci v lékárně – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Ukrajina zvažuje novinky – povinný e-recept, rezervační systém či definice vzdělání pro práci v lékárně

Vloženo: 12.04.2019, 06:38 | Čteno: 7924×
Foto: Med-Servis

Ukrajinský parlament se bude zabývat poslaneckým návrhem zákona, který má zajistit účinnou konkurenci na trhu a práva pacientů v oblasti maloobchodního prodeje léčiv. Předpokládá mj. rezervační systém, požadované vzdělání pro práci v lékárně, povinné e-recepty či omezení pro otevření nových lékáren.

Rezervační systém

Návrh mění některá ustanovení současného zákona o zdravotní péči a o léčivech. Podle návrhu bude možné zarezervovat si na oficiálních internetových stránkách nebo pomocí jiné telekomunikační platformy lékárny předepsaný léčivý přípravek, včetně zpracování elektronického receptu, který bude následně vydán v lékárně.

Definice vzdělání

Kromě toho poslanecká iniciativa navrhuje v zákoně definovat, aby provozovatelé lékáren zajistili u svých zaměstnanců kvalifikační požadavky dle typu pracovního zařazení a vykonávaných činností. Přitom zodpovědnost za nedodržení podmínek bude stanovena samotným provozovatelům, nikoli vedoucím lékárníkům.

Dále zákon předpokládá, že v případě právnických osob musí být ve výkonném orgánu osoba, která má dokončené vysokoškolské vzdělání v oboru farmacie (bakalář, magistr), vedoucí lékárník pak musí mít osvědčení k provozu lékárny potvrzující toto vzdělání.

Podnikající fyzické osoby, které osobně vykonávají funkci vedoucího lékárníka, musejí mít rovněž osvědčení k provozu lékárny potvrzující vzdělání v oboru farmacie (bakalář, magistr). Pokud tato osoba využívá pro tuto funkci zaměstnance, výše uvedená povinnost se na ni nevztahuje.

Podmínky pro otevření lékárny

Návrh zákona dále obsahuje tzv. architektonicky předurčující princip. Podle něj není možné otevřít lékárnu v budovách či prostorech, kde už funguje jiná lékárna.

Výjimkou jsou případy, kdy je lékárna umístěna v prostorách léčebně-preventivních zařízení; v nákupních centrech (nákupní a zábavní centra); na letištích a na nádražích; a v prostorách, kde v průběhu předchozího roku vykonával vlastní ekonomické činnosti nabyvatel jiné licence.

Výjimka z uvedeného pravidla se rovněž vztahuje na otevření nové lékárny, která bude kromě výdeje a prodeje léčivých přípravků připravovat individuálně léčivé přípravky a/nebo zacházet s omamnými a psychotropními látkami a prekurzory.

Kromě toho by měla být lékárna umístěna s přihlédnutím k demografickým ukazatelům, ekonomickým faktorům, dopravě a hustotě sítě zdravotnických a léčebně-preventivních a lékárenských zařízení, aby byla zajištěna fyzická dostupnost obyvatelstva k léčivům.

Registrační pokladny a e-recept

Ukrajina chce rovněž zpřísnit evidenci v lékárnách. Zákon proto předpokládá zavedení registračních pokladen (už nyní platí u určitých podnikatelů) a již nyní uplatňované elektronické recepty u tzv. dostupných léčiv (léčiva ze seznamu tzv. esenciálních) by byly povinné pro všechny léčivé přípravky.

V případě schválení ukrajinským parlamentem a po podpisu prezidenta zákon vstoupí v platnost rok po oficiálním zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.