Indivior byla obviněna za podvodný marketing Suboxone Film – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Indivior byla obviněna za podvodný marketing Suboxone Film

Vloženo: 13.04.2019, 07:20 | Čteno: 7193×
Foto: APATYKÁŘ®

Porota zasedající ve městě Abingdon ve státě Virginia obvinila společnost Indivior (dříve Reckitt Benckiser Pharmaceuticals) za to, že se zapojila do nezákonného celostátního systému na zvýšení preskripce přípravku Suboxone Film používaného k léčbě závislosti na opioidech. Podle Ministerstva spravedlnosti společnost lhala lékařům a správcům zdravotnických programů o jeho bezpečnosti a rizicích.

Klamavý marketing

Podle obžaloby získala Indivior miliardy dolarů za recepty na Suboxone Film tím, že klamala poskytovatele zdravotní péče a programy zdravotní péče, kteří věřili, že Suboxone Film je bezpečnější a hůře zneužitelný než jiné léčivé přípravky na léčbu závislosti na opioidech.

Indivior se také údajně snažila zvýšit zisky pomocí svého programu „Here to Help“, aby propojila pacienty závislé na opioidech s lékaři, o nichž věděla, že předepisují opioidy ve vysoké míře a klinicky neodůvodněným způsobem.

Podle obžaloby vyvinula společnost Indivior kolem roku 2007 Suboxone Film jako patentově chráněnou alternativu tabletové formy Suboxonu, která měla čelit konkurenci generických léčivých přípravků. Primární složkou obou přípravků je buprenorfin.

Indivior propagovala Suboxone Film jako bezpečnější a méně zneužitelnou formu než tablety, i když neexistují vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení. Indivior zejména agresivně prodávala Suboxone Film bez jakéhokoli důkazu s tvrzením, že má „nižší riziko dětské expozice“ a „hůře odbouratelnou a méně zneužitelnou formu“.

Společnost tato a další nepravdivá a zavádějící tvrzení uváděla v marketingových materiálech a prostřednictvím reprezentantů o tom informovala lékaře, lékárníky a správce programů zdravotní péče v celé zemi.

Oddálení konkurence

Obžaloba také tvrdí, že za účelem další podpory tohoto systému Indivior oznámila „ukončení výroby“ své tabletové formy přípravku Suboxone na základě předpokládaných „obav týkajících účinků v pediatrické populaci“, ačkoli ve skutečnosti vedoucí manažeři věděli, že hlavním důvodem je oddálení schválení generických tabletových forem americkou FDA.

Obžaloba dále tvrdí, že Indivior použil svůj online a telefonický program „Here to Help“ jako součást svého systému, který má přimět lékaře, aby předepisovali recepty na Suboxone Film.

Vychvaloval přípravek jako řešení pro pacienty závislé na opioidech, přičemž společnost použila program částečně k tomu, aby propojila pacienty s lékaři, o nichž věděla, že předepisují Suboxone a další opioidy více pacientům, než je dovoleno federálním zákonem, ve vysokých dávkách a za podezřelých okolností.

Obžaloba tvrdí, že vedoucí manažeři a zaměstnanci společnosti Indivior věděli z první ruky ze statistických a četných zpráv, že někteří lékaři v jejich programu předepisují recepty neopatrným a klinicky neopodstatněným způsobem.

Podle žaloby byl systém uplatňovaný společností velmi úspěšný, dokázal převést tisíce pacientů závislých na opioidech na Suboxone Film, což vedlo k zajištění úhrady a velkým výdajům ze státních programů Medicaid.

Až do začátku letošního roku, kdy se Suboxone Film stal předmětem generické konkurence, si společnost Indivior udržela velkou část trhu léčby závislosti na opioidech.

Žaloba viní Indivior z desítek podvodů v oblasti zdravotní péče. Dokud se však neprokáže vina, jsou všichni obžalovaní pokládáni za nevinní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.