Dánsko uvolnilo do supermarketů a na čerpací stanice racecadotril a ambroxol – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Dánsko uvolnilo do supermarketů a na čerpací stanice racecadotril a ambroxol

Vloženo: 17.04.2019, 06:07 | Čteno: 4811×
Foto: Lægemiddelstyrelsen

Dánská léková agentura Lægemiddelstyrelsen uvolnila do prodeje v běžné maloobchodní síti několik volně prodejných léčiv, dosud dostupných výhradně v lékárnách. Jedná se o léčiva usnadňující odkašlávání a protizánětlivá léčiva pro léčbu bolestí v krku.

Čtyři kategorie volného výdeje

Všechny volně prodejné léčivé přípravky, které v Dánsku vstupují nově na trh a léčivé přípravky, které přecházejí z kategorie výdeje pouze na předpis do volného prodeje, mohou být během prvních dvou let prodávány pouze v lékárnách.

Poté mohou být prodávány rovněž mimo lékárny, pokud proti nebrání zásadní bezpečností rizika. Přípravky jsou zařazeny do čtyř kategorií – HF (je možné koupit zcela bez omezení), HX (je možné koupit pouze 1 balení a v nejmenší velikosti na trhu), HX18 (stejné jako HX, avšak prodej navíc podmíněn věkem 18 let) a HV (veterinární přípravky).

Přehodnocení každý půlrok

Léková komise Dánské lékové agentury vyhodnocuje každých šest měsíců, zda může být některý z volně prodejných léčivých přípravků, které lze zakoupit pouze v lékárně, uvolněn i do volného prodeje v supermarketech a na čerpacích stanicích, popř., zda mohou být prodávány v samoobslužném prodeji.

Hodnocení klade mimo jiné důraz na riziko zneužívání léčiv a vedlejší účinky. V tom aktuálním, které probíhalo od listopadu 2018 do dubna 2019, bylo do seznamu léčivých přípravků, které je možné prodávat v běžné maloobchodní síti i formou samoobslužného prodeje i několik nových.

Výsledkem tohoto přezkumu je aktuálně několik léčivých přípravků pro léčbu kašle, bolesti v krku, proti průjmu či lokální bolesti, které bude nově možné nabízet i v samoobslužném prodeji, například v supermarketech.

Samoobslužně

V první skupině najdeme přípravky, které byly uvolněny do samoobslužného prodeje. Jedná se o přípravky pro krátkodobou léčbu bolesti a podráždění v ústech a krku u dospělých a dětí starších 6 let (perorální sprej s obsahem benzydaminu v balení do 30 ml) a pro dospělé a děti starší 12 let (pastilky s obsahem amylmetakresolu, dichlorbenzylalkoholu a lidokainu).

Dále přípravky pro léčbu kašle s obsahem ambroxolu (šumivé tablety s obsahem až do 60mg v balení do 16 tablet nebo 30mg do 32 tablet, perorální roztok s obsahem do, 6 mg/ml, v baleních do 160 ml včetně a perorální roztok, 3 mg/ml, v balení do 320 ml včetně).

Do této skupiny byl zařazen i přípravek pro léčbu průjmu s obsahem racecadotrilu (kapsle 100 mg v balení až do 10 kapslí) a přípravky pro krátkodobou léčbu lokální bolesti spojené s akutními výrony, nataženými svaly nebo podlitinami u dospělých a dospívajících ve věku 16 let (náplast obsahující diclofenac 140 mg v baleních po 2 ks včetně).

Volně od 18 let

Druhou skupinu tvoří volně prodejné přípravky, které však mohou být prodávány pouze osobám starším 18 let. Do ní byly agenturou zařazeny přípravky pro krátkodobou úlevu od bolesti v krku, otoku hrdla a potíží s polykáním u dospělých a dětí starších 12 let (pastilky s obsahem flurbiprofenu 8,75 mg v balení do 16 ks včetně).

Volně

Konečně ve třetí skupině jsou přípravky volně prodejné (než však samoobslužně) pro léčbu a prevenci nedostatku hořčíku u dospělých v dávce granulátu 300 mg a 400 mg.

Připomeňme, že dánský parlament se navzdory varování lékárníků a dalších odborníků většinově rozhodl uvolnit prodej volně prodejných léčiv v roce 2017. Od roku 2018 tak je dostupná řada z nich nejen v lékárnách a lékárenských výdejnách, ale také např. v supermarketech či drogeriích zcela volně a bez nutnosti poradenství.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.