Razie na nelegální preskripci a výdej opiátů vedla k obvinění desítek lékařů a lékárníků – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Razie na nelegální preskripci a výdej opiátů vedla k obvinění desítek lékařů a lékárníků

Vloženo: 21.04.2019, 08:18 | Čteno: 11220×
Foto: APATYKÁŘ®®

Razie speciální jednotky ARPO, která cílí na potláčení zdravotních podvodů a zneužívání preskripčních opioidů, vedla k obvinění 60 osob, včetně 53 zdravotníků. Obvinění zahrnují více než 350 tis. receptů na návykové látky a více než 32 mil. tablet. Jednotka ARPO se současně rozšíří do 10 okresů.

31 lékařů, 7 lékárníků

Američtí ministři spravedlnosti a zdravotnictví a sociálních služeb oznámili výsledky razie v několika amerických státech, která vedla k celkem 60 obžalovaných napříč 11 federálními regiony, včetně 31 lékařů, 7 lékárníků, 8 zdravotních sester a 7 dalších lékařských pracovníků za jejich údajnou účast na nelegálním předepisování a distribuci opioidů a jiných nebezpečných omamných látek a podvodech v oblasti zdravotní péče.

Kromě toho Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb oznámilo, že od června 2018 vyloučilo více než 2 tis. osob z účasti na programech Medicare, Medicaid a všech dalších federálních programech zdravotní péče, což zahrnuje více než 650 poskytovatelů vyloučených pro účast na zneužívání a odklánění opioidů do nelegální trh.

Od července 2017 vydala protidrogová agentura DEA 31 příkazů k okamžitému odebrání licence pro nakládání s opiáty, 129 příkazů k doložení důkazů a obdržela 1386 nahlášených případů celostátního porušování zákona o návykových látkách.

Jak bylo dále oznámeno, speciální jednotka ARPO se rozšíří do západního okresu státu Virginia, čímž se stane desátým okresem kde bude působit. Na jednotce se podílejí prokurátoři a datoví analytici, stejně jako lidé z oddělení pro potírání zdravotních podvodů, 10 regionálních prokurátorů, speciální agenti DEA, FBI a ministerstva zdravotnictví.

Jednotka operuje ze dvou center v Cincinnati a Nashville. Kromě toho ARPO úzce spolupracuje s dalšími státními a federálními donucovacími orgány, včetně Úřadu pro vyšetřování Tennessee, jednotky pro vyšetřování podvodů Medicaid.

Aktuálně oznámená obvinění zahrnují osoby, které přispívají k opioidní epidemii, se zvláštním zaměřením na zdravotnické pracovníky, kteří se podílejí na nezákonné distribuci opioidů a jiných návykových látek na předpis. Podle Centra pro kontrolu nemocí každý den umírá přibližně 130 Američanů na předávkování opioidy.

Neopodstatněná preskripce

V jižním okrese Ohio bylo obviněno z podvodů a nelegální distribuce opiátů 6 osob, včetně lékařů a 3 lékárníků. Ti se podíleli na tzv. schématu pill mill (termín používaný pro lékaře, kliniky či lékárny, které předepisují nebo vydávají silně účinná léčiva nevhodně nebo pro nezdravotní účely), přitom lékárna vydala v období od října 2015 do října 2017 přes 1,75 mil. tablet.

V západním okrese Kentucky byl obviněn lékař, který poskytoval bianco recepty na návykové látky svým spolupracovníkům a zaměstnancům kliniky, kteří recepty „předepisovali“ v době jeho nepřítomnosti.

Lékárna na Floridě zase účtovala na účet zdravotních systémů Medicare, Medicaid a TRICARE opiáty, které jí za provizi předepisoval místní lékař.

Ve východním okrese Kentucky byl obviněn lékař, který výměnou za hotovost předepisoval recepty na návykové látky známým ze sociálních sítí, kteří si recepty vyzvedávali u něj doma.

Také ve státě Tennessee byl obviněn lékárník ze spiknutí s cílem podvodu, kdy vydával nadměrná množství receptů na opioidy. Předepisovala je zdravotní sestra s licencí na klinice pro léčbu bolesti bez legitimního účelu.

V západním okrese Tennessee bylo obviněno 15 osob, včetně zdravotního bratra, který předepisoval silné a nebezpečné kombinace opioidů a benzodiazepinů, někdy výměnou za „sexuální laskavost“. Během přibližně tří let údajně předepsal 500 tis. tablet hydrokodonu, 300 tis. tablet oxykodonu, 1500 fentanylových náplastí a více než 600 tis. tablet benzodiazepinu.

Jeden z obviněných lékařů měl dokonce předepsat celkem 4,2 mil. tablet opiátů, někdy v nebezpečné kombinaci s benzodiazepiny.

V severním okrese Alabama byla obviněna v pěti případech řada osob, včetně 4 lékařů. Ti předepisovali závislým osobám recepty na návykové látky za hotovostní administrativní poplatek ve výši 50 USD.

V jiném případě lékař údajně rekrutoval prostitutky a jiné mladé ženy, s nimiž měl sexuální vztahy, aby se staly pacientkami jeho kliniky, a zároveň jim a jejich spolupracovníkům umožnil zneužívat nelegální léčiva ve svém domě. U jiných svých pacientů předepisoval nadměrné množství návykových látek několikrát za měsíc, což u některých vedlo k masivní závislosti a brali až 15 tablet opiátů denně.

Speciální agenti rovněž zaznamenali u lékařů případy nadměrné preskripce kombinace paracetamol/kodein pro vlastní užití, či dextroamfetaminu, methylfenidátu a amfetaminu pro závislé pacienty.

Tato další rozsáhlá akce ukázala efektivitu a opodstatněnost jednotky ARPO, která se dále rozšíří do již destátého regionu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.