WHO chce usnadnit sdílení informací mezi zeměmi ve snaze o spravedlivější ceny léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

WHO chce usnadnit sdílení informací mezi zeměmi ve snaze o spravedlivější ceny léčiv

Vloženo: 24.04.2019, 05:57 | Čteno: 11378×
Foto: APATYKÁŘ®

Na globálním fóru Světové zdravotnické organizace (WHO) o spravedlivých cenách a přístupu k léčivům vyzvali delegáti vlád a občanských organizací k větší transparentnosti nákladů na výzkum a vývoj, jakož i výrobu léčiv, aby mohli kupující vyjednat přijatelnější ceny.

Cenová (ne)dostupnost

Cílem fóra, které pořádala WHO a vláda Jihoafrické republiky, bylo poskytnout globální platformu pro férovou diskusi všech zúčastněných stran – včetně vlád, občanských organizací a farmaceutického průmyslu – pro identifikaci strategie ke snížení cen léčiv a rozšíření přístupu pro všechny.

Cenová dostupnost léčiv je dlouhodobě znepokojením pro rozvojové země, dnes už je však také globální. Každoročně upadne do chudoby 100 mil. lidí kvůli výdajům, které musejí platit za léčivé přípravky z vlastní kapsy.

Zdravotnické orgány zemí s vysokými příjmy zase stále častěji dostávají léčivé přípravky na léčbu rakoviny, hepatitidy C a vzácných onemocnění na příděl. Tento problém se rozšiřuje i na starší léčiva, jejichž patent vypršel, jako jsou inzulíny.

Podle WHO mají medicínské inovace malou společenskou hodnotu, pokud k nim nemá většina lidí přístup.

Transparentnost a sdílení dat

Zpráva, kterou zadala WHO v roce 2017, ukázala, že náklady na výrobu většiny léčiv zařazených do Seznamu základních léčiv WHO tvořily jen malou část konečné ceny zaplacené vládami, pacienty nebo systémy pojištění.

Někteří delegáti na fóru poznamenali, že nedostatek transparentnosti v oblasti cen placených vládami znamená, že mnoho zemí s nízkými a středními příjmy platí vyšší ceny za některé léčivé přípravky než bohatší země.

Bylo dosaženo shody na tom, že země mohou učinit první krok směrem k posílení větší transparentnosti sdílením cenových informací. Země Beneluxu již spojily své síly, aby tyto informace sdílely, a výsledky jsou slibné.

Údaje poukazují na nesrovnalosti v tom, co platí různé země, a mohou sloužit jako účinný nástroj pro vyjednání nižších cen. Databáze WHO o trzích očkovacích látek a výpadcích na trhu (MI4A) byla také na fóru vyzdvižena jako užitečný nástroj pro dosažení konkurenčních cen vakcín.

Společné tendry

Akce zdůraznila další úspěšné příklady spolupráce zemí při dosahování dostupnějších cen léčiv, mezi ně patří společné zadávání zakázek a dobrovolné sdílení nákupních politik. Pokud několik zemí ve stejném regionu nakoupí léčivé přípravky jako blok, mohou vyjednat nižší ceny kvůli většímu objemu.

A evropské země vedené Rakouskem sdílí různé politiky, aby rozšířily přístup k léčivům prostřednictvím Politiky pro stanovení cen a úhrady léčiv podporované WHO.

Organizace zastupující farmaprůmysl na fóru vyjádřily podporu přístupu k léčivým přípravkům pro všechny a vyjádřily svůj závazek k programu pro udržitelný rozvoj, který vyzývá k partnerství se soukromým sektorem při řešení globálních problémů, jako je přístup k léčivům.

WHO zahájí v nadcházejících týdnech veřejnou on-line konzultaci s cílem shromáždit názory a návrhy od příslušných zúčastněných stran na definici toho, co skutečně představuje „spravedlivou cenu“.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.