Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Astellas a Amgen zaplatí téměř 125 mil. USD za korupci přes nadace

Vloženo: 26.04.2019, 05:46 | Čteno: 12151×
Foto: APATYKÁŘ®

Farmaceutické společnosti Astellas Pharma a Amgen zaplatí celkem 124,75 mil. USD za urovnání obvinění z korupce prostřednictvím nadací pro úhradu povinné spoluúčasti pacientů zdravotního programu Medicare za jejich léčivé přípravky. Tím porušily zákon o nepravdivých nárocích.

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce Medicare získá léčivý přípravek na předpis hrazený Medicare, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast. Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit přímo či nepřímo jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotu, aby motivovaly pacienty Medicare k pořízení léčiv dané společnosti. Tento zákaz se vztahuje i na placení povinné spoluúčasti pacientů.

Amgen a Astellas každá samostatně uzavřely pětileté dohody o firemní integritě s Úřadem generálního inspektora Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí jako součást příslušných dohod o urovnání. Ty vyžadují, aby společnosti zavedly opatření, kontrolu a monitoring, jejichž cílem je podpořit nezávislost na jakýchkoli programech pomoci pacientům, kterým přispívají.

Společnosti se navíc dohodly na realizaci programů hodnocení rizik a na získání ověření o souladu se zákonem u vedoucích pracovníků a členů představenstva.

Případ Astellas

Podle obvinění měla společnost Astellas v květnu 2013 požádat dvě nadace o vytvoření asistenčních fondů na úhradu spoluúčasti pro pacienty Medicare užívající léčivý přípravek Xtandi (enzalutamid), ale ne pro jiné typy léčiv na rakovinu prostaty.

V červenci 2013 obě nadace spustily fondy pro úhradu spoluúčasti inhibitorů androgenního receptoru, přičemž enzalutamid byl v té době jediný. Astellas byla jediným dárcem obou fondů.

Podle žaloby Astellas věděla, že Xtandi zaujímá pravděpodobně převážnou část peněz z každého fondu. Oba fondy tak fakticky poskytovaly konkurenční výhodu pro tento přípravek oproti konkurenčním ve snaze přesvědčit poskytovatele lékařských služeb, aby jej předepisovali.

Astellas souhlasila, že zaplatí 100 mil. USD na urovnání tohoto obvinění.

Případ Amgen

Ve druhém případě prodává společnost Amgen léčivý přípravek pro léčbu sekundární hyperparatyreózy Sensipar (cinacalcet) a přípravek proti mnohočetnému myelomu Kyprolis. Ten druhý získala v rámci akvizice společnosti Onyx Pharmaceuticals v roce 2013.

Koncem roku 2011 přestala Amgen podle žaloby podporovat nadaci, která poskytovala finanční podporu pacientům užívajícím některý z několika přípravků pro léčbu sekundární hyperparatyreózy a přistoupila k vytvoření nového fondu, který by podporoval pouze pacienty na Sensiparu. Společnost Amgen byla od listopadu 2011 jediným dárcem.

Do června 2014 kryl fond pouze Sensipar. Společnost poskytovala fondu platby i přesto, že byly vyšší, než v případě, že by nabízela bezplatný program pro potřebné pacienty. Tím způsobila, že v rámci programu Medicare byly předloženy požadavky na úhradu a generovala tak pro sebe příjmy.

V případě přípravku Kyprolis (carfilzomib) požadal předchůdce společnosti Amgen, Onyx, nadaci, aby vytvořila fond, který by údajně kryl výdaje na zdravotní péči u pacientů, kteří užívají léčivé přípravky na mnohočetný myelom. Ten byl však používán téměř výhradně na krytí cestovních výdajů u pacientů užívajících přípravek Kyprolis, který musí být podáván infuzí v určitých zdravotnických zařízení.

Podle žaloby byl Onyx jediným přispěvatelem tohoto fondu a společnost Amgen po integraci Onyxu do své struktury v roce 2015 pokračovala ve financování fondu.

Nadace také provozovala druhý fond pro úhradu spoluúčasti léčiv na mnohočetný myelom, přičemž od nadace získala společnost Onyx za rok 2013 údaje o předpokládaných a skutečných výdajích fondu na pokrytí spoluúčasti Kyprolisu, které pak využila k přizpůsobení svých darů fondu jen na částku, kterou potřebuje na spoluúčast za Kyprolis.

Obvinění jsou pouze tvrzení a nedošlo k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.