FDA vydává seznam povolených látek v doplňcích stravy – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA vydává seznam povolených látek v doplňcích stravy

Vloženo: 28.04.2019, 09:18 | Čteno: 11718×
Foto: FDA

Americká FDA pokračuje ve svém boji proti výrobcům, distributorům a prodejcům nelegálních doplňků stravy. Na pomoc spotřebitelům vydala seznam látek v doplňcích stravy, které splňují zákonné požadavky.

Ohromný byznys doplňků

Užívání doplňků stravy – jako jsou vitamíny, minerály nebo bylinné preparáty – se stalo pro mnoho Američanů denní rutinou. Průmysl doplňků stravy v hodnotě 40 mld. USD ročně ovlivňuje 170 mil. Američanů a nabízí 50 až 80 tis. různých produktů, které o sobě prohlašují, že pomáhají udržovat nebo zlepšovat zdraví.

Pro mnohé jsou doplňky klíčovou součástí jejich úsilí v péči o zdraví. Aby se však mohli spotřebitelé správně rozhodnout, musejí mít přístup k bezpečným, dobře vyrobeným a náležitě označeným výrobkům.

Zatímco mnoho doplňků stravy splňuje standardy FDA, existují některé společnosti, které vědomě distribuují a prodávají nebezpečné nebo jinak nezákonné výrobky, které spotřebitele ohrožují. FDA proto učinila další krok v boji proti takovým výrobcům.

Seznam látek

Začátkem letošního roku oznámila nové snahy o posílení regulace doplňků stravy modernizací svého regulačního rámce tak, aby byly splněny požadavky tohoto rozvíjejícího se průmyslu. Aktuálně uvedla nový nástroj, který upozorní veřejnost, když se dozví o látkách, které jsou nezákonně uváděny na trh v doplňcích stravy.

Tento seznam látek v doplňcích stravy bude umístěn na webových stránkách FDA a sloužit spotřebitelům jako pomoc při nákupu doplňků tak, aby se vyhnuli těm s potenciálně nebezpečnými obsahovými látkami.

Stejně tak může být důsledkem motivace výrobců vyhnout se při výrobě nebo prodeji doplňků stravy těm, které obsahují složky ze seznamu. Látky budou přidány do seznamu po prvotním posouzení FDA, které indikuje, že složka nemusí být legálně obsažena v doplňcích stravy.

To by mohlo být z důvodů, že látka nesplňuje definici dietního doplňku nebo vyžaduje oznámení před uvedením na trh, které nebylo FDA předloženo. Avšak zařazení látky do tohoto seznamu nemusí nutně znamenat bezpečnostní riziko.

Vzhledem k tomu, že trh s doplňky stravy rostl, zavádění nových látek často vyvolává komplexní otázky z pohledu vědeckých důkazů a práva. V době, než FDA učiní konečné rozhodnutí, mohou spotřebitelé a průmysl mylně dojít k závěru, že nerozhodnutí naznačuje, že tyto látky jsou legitimní.

Tento seznam je určen k tomu, aby jak spotřebitelé, tak průmysl získali rychleji příslušné informace. Poskytuje také příležitost pro zúčastněné strany, aby FDA předložily informace, které by mohly být relevantní pro její rozhodnutí.

Jak zdůrazňuje agentura, seznam nebude nikdy vyčerpávající, bude se neustále aktualizovat a vyvíjet tak, jak budou identifikovány nové látky, zatímco jiné budou zase odstraněny. Spotřebitelé se budou moci na stránkách FDA zaregistrovat, aby mohli dostávat nejnovější aktualizace a změny v seznamu.

Všechny zúčastněné strany mohou předkládat zpětnou vazbu, která může podpořit nebo vyvrátit předběžné posouzení FDA týkající se látek na seznamu.

Varovné dopisy kvůli DMHA a fenibutu

Seznam látek v doplňcích stravy doplňuje tradiční nástroje prosazování práva FDA. Ta bude i nadále bojovat proti nelegálním výrobcům a distributorům doplňků stravy. Aktuálně proto obeslala varovným dopisem osm společností kvůli marketingu doplňků stravy obsahujících DMHA a tři kvůli prodeji doplňků stravy obsahujících fenibut.

Tyto produkty jsou nesprávně označeny, protože označují obě látky jako dietní složky, ačkoli tuto definici nesplňují. Standardně mají společnosti mají 15 pracovních dnů na reakci. Pokud reagovat nebudou, může to vést k zákazu jejich činnosti, stažení produktů z trhu a dalším sankcím.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.