Místo firem bude bezpečnostní informace o léčivech zasílat dánský regulátor – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Místo firem bude bezpečnostní informace o léčivech zasílat dánský regulátor

Vloženo: 29.04.2019, 05:56 | Čteno: 11985×
Foto: Lægemiddelstyrelsen

Pokud se objeví nové vedlejší účinky nebo podobné účinky u léčiv, které znamenají změnu informací o přípravku v takovém rozsahu, že musejí být zdravotníci informováni, doposud farmaceutické společnosti informovaly zdravotníky napřímo. Od 1. května však tento úkol převezme Dánská léková agentura Lægemiddelstyrelsen.

DHPC napřímo

Od 1. května přebírá zasílání tzv. DHPC dopisů od farmaceutických společností (Direct Healthcare Professional Communication). Důvod je především ten, aby se důležité bezpečnostní informace dostaly ke správným zdravotnickým pracovníkům, ale také k zajištění toho, aby informace nebyly zaměňovány s reklamou společností.

DHPC mohou zahrnovat např. informace o použití určitých léčivých přípravků s opatrností pro určitou skupinu pacientů, nebo, že by měl být pacient informován lékařem o nových vedlejších účincích určitého léčiva.

Systém eBoks

Farmaceutické společnosti dosud rozesílaly bezpečnostní informace poštou. Tato praxe se neosvědčila jako úplně optimálně, protože předání informace totuo cestou mohlo být zdlouhavé a ne vždy se dostaly ke správným zdravotníkům. Řada z nich navíc chtěla zasílat informace elektronicky.

Od 1. května 2019 tak budou bezpečnostní informace zasílány příslušným zdravotnickým pracovníkům přímo lékovou agenturou prostřednictvím systému e-Boks (platforma pro digitální komunikaci mezi soukromými společnostmi a státní správou).

Efektivnější systém

V rámci vládní strategie v oblasti life science z března 2018 bylo rozhodnuto, že Dánská léková agentura převezme úkol zasílat dopisy DHPC. Důvodem byl fakt, že agentura může tuto agendu zjednodušit, zlevnit a především lépe a správně zacílit než farmaceutické společnosti.

Částečně proto, že příslušní zdravotničtí pracovníci mohou být identifikováni s velkou přesností pomocí čísla CPR (osobní identifikační číslo, obdoba českého RČ) a zvláštní informace z licenčního rejstříku, a rovněž proto, že agentura má přístup k CPR a může tak rozesílat informace prostřednictvím systému eBoks.

Praktičtí a odborní lékaři budou mít také bezpečnostní informace zaslané do digitální schránky v každé soukromé praxi pomocí čísla v centrálním obchodním rejstříku a identifikačního čísla poskytovatele zdravotnické péče.

Maximální informovanost

Aby bylo zajištěno, že se zdravotníci skutečně dostanou k bezpečnostním informacím, bude také zaslána na příslušné zdravotnické pracovníky prostřednictvím emailu na pět hlavních regionálních emailových účtů pro distribuci příslušným nemocničním oddělením, soukromým nemocnicím a lékovým komisím a zdravotnickým společnostem.

Informace budou v budoucnu rovněž zpřístupněny prostřednictvím odkazu v závislosti na konkrétním léčivém přípravku v odborné lékové databázi pro.medicin.dk.

Co se týká široké veřejnosti, bude Dánská léková agentura ve zvláštních případech komunikovat v závislosti na povaze bezpečnostních informací také přímo s veřejností prostřednictvím zpráv na internetových stránkách, v sociálních médiích a tisku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.