WorldMeds zaplatí 17,5 mil. USD za korupci prostřednictvím nadace – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

WorldMeds zaplatí 17,5 mil. USD za korupci prostřednictvím nadace

Vloženo: 03.05.2019, 06:20 | Čteno: 11816×
Foto: APATYKÁŘ®

Americká farmaceutická společnost WorldMeds (USWM) zaplatí 17,5 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích zaplacením úplatků pacientům a lékařům s cílem vyvolat neoprávněnou preskripci svých léčivých přípravků Apokyn (apomorfin) a Myobloc (rimabotulinumtoxinB).

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce Medicare získá léčivý přípravek na předpis hrazený Medicare, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast. Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit přímo či nepřímo jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotu, aby motivovaly pacienty Medicare k pořízení léčiv dané společnosti. Tento zákaz se vztahuje i na placení povinné spoluúčasti pacientů.

USWM podstatně zvýšila cenu přípravku Apokyn v lednu 2012, což mělo za následek odpovídající zvýšení spoluúčasti pacientů zařazených do programu Medicare (u mnoha pacientů přesáhla 5 tis. USD ročně).

Žaloba americké vlády tvrdí, že od doby zvýšení ceny do 30. června 2013 společnost USWM protiprávně platila spoluúčast za Apokyn pacientům Medicare prostřednictvím nadace třetí strany. Během příslušného období údajně USWM věděla, že je jediným donátorem nadace Parkinsonovy nemoci a že téměř všechny dary vložené do fondu byly vynaloženy na pacienty Apokyn.

Podle žaloby tyto platby představovaly nelegální motivaci pro pacienty, která je v rozporu s protikorupčním zákonem a zákonem o nepravdivých nárocích.

Uplácení lékařů

Žaloba také tvrdí, že USWM zaplatila provize dvěma lékařům, aby více předepisovali přípravky Apokyn a Myobloc. Konkrétně přednáškovné a za konzultace a nadstandardní benefity, jako jsou opulentní jídla, soukromé lety a všechny placené výlety se svými manželkami (včetně výletů do Kentucky Derby).

Souběžně s urovnáním zákona o falešných nárocích uzavřela USWM s Úřadem generálního inspektora Ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb pětiletou dohodu o korporátní integritě. Ta mj. vyžaduje, aby USWM provedla opatření, která zajistí, že její propagační činnost a jakákoli ujednání a interakce s programy pomoci třetím stranám budou odpovídat zákonu.

Kromě toho dohoda vyžaduje přezkum nezávislou organizací, certifikace vedoucích pracovníků a členů představenstva, které se týkají dodržování předpisů, a realizaci procesu posuzování a zmírňování rizik.

Žaloby informátorů

Žaloba byla původně podána podle ustanovení qui tam zákona o neoprávněných nárocích, které umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Zákon dovoluje vládě Spojených států intervenovat a převzít odpovědnost za soudní spory v těchto případech.

Informátor v této žalobě získá v rámci urovnání odměnu 3,15 mil. USD. Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.