Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Pilotní projekt v portugalských lékárnách zvýšil zájem o očkování o 32 %

Vloženo: 04.05.2019, 05:32 | Čteno: 12298×
Foto: Fimea

Portugalské lékárny očkují proti chřipce už dlouhou dobu. Nicméně pro získání vakcíny musejí mít stále všichni pacienti recept od lékaře. Pilotní projekt ukázal, že bez předpisu a i přesto, že si vakcínu platí sami, vzrostl zájem o očkování bezmála o třetinu.

O třetinu vyšší zájem

Lékárny v Portugalsku nabízejí službu očkování již od roku 2008. Nicméně pro získání vakcíny proti chřipce musejí mít stále všichni pacienti recept od lékaře. Náklady na vakcínu přitom nejsou hrazeny státem.

Aby mohli zájemci snáze využít očkování proti chřipce v lékárnách, provedli portugalští lékárníci pilotní projekt. V rámci něj dostali obyvatelé města Loures severně od Lisabonu vakcínu proti chřipce bez lékařského předpisu a bez placení administrativních nákladů.

Projekt se ukázal jako velmi úspěšný. Předběžné výsledky ukazují, že v Loures došlo k nárůstu zájmu o očkování o 31,8 %. Podle Portugalské asociace lékáren (ANF) vede zařazení lékáren na úroveň národní zdravotní služby jednoznačně k většímu zájmu o očkování.

Portugalské lékárny mají, podle asociace, rozsáhlé zkušenosti s očkováním. Proto doufají, že na základě výsledků tohoto pilotního projektu bude model používaný v Loures v příštích letech využíván v průběhu celé chřipkové sezóny v širším měřítku.

Pilotní projekt proběhl od 15. října do 31. prosince 2018 a týkal se osob starších 65 let.

Mezinárodní zkušenost

Asi nejvíce je zdravotní služba očkování v lékárnách rozvinutá ve Spojených státech, kde se očkuje proti řadě onemocnění už více než 20 let. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí realizuje více než 350 tis. speciálně proškolených lékárníků zhruba 25 % všech očkování proti chřipce.

Lékárníci nicméně očkují proti řadě dalších onemocnění, zejména poskytují cestovní očkování. Podobné spektrum vakcín se očkuje i v kanadských lékárnách.

Důležitost zahrnutí lékárníků do procesu očkování navíc zdůraznila i Světová zdravotnická organizace ve zprávě své odborné komise za rok 2016. Nejedná se proto zdaleka jen o zámořský trend, očkování v lékárnách je běžné již i v řadě evropských zemí. Dlouhodobě je etablováno v britských lékárnách, kde např. v letošní sezóně lékárníci aplikovali už více než 840 tis. vakcín proti chřipce. I zde se aplikuje řada cestovních očkování.

Pilotně se očkuje proti klíšťové encefalitidě ve Švédsku, proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitidě A a B ve většině kantonů ve Švýcarsku. Očkovat proti chřipce začaly v roce 2016 také první dánské a norské lékárny. Řadu let je pak očkování dostupné v lékárnách v Irsku a Portugalsku.

V rámci francouzského pilotního projektu očkování proti chřipce bylo v loňské sezóně v cca 2500 lékárnách ve francouzských regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine naočkováno cca 27 tis. osob ve věku 65 let a starších. Od letošního října se připojily další dva francouzské regiony. Nejnověji pak plánuje zavést očkování v lékárnách, coby součást připravované zákonné definice lékárenské péče, také Polská lékárnická komora.

Tento celosvětový trend je zřejmý a logický. Lékárny, coby centra primární péče s nejlepší dostupností, jsou lidmi stále více využívány a žádány i pro další zdravotní služby. Určitě nelze považovat rozšíření těchto a podobných služeb v lékárnách za nějaké vlamování se do kompetencí lékařů a ani lékárníci to tak nevnímají.

Zahraniční zkušenosti každopádně jednoznačně ukazují, že proočkovanost se díky zapojení lékáren zvýšila. Ostatně i proto očkování v lékárnách prosazuje jak Světová zdravotnická organizace, tak i Mezinárodní farmaceutická federace.

Nejnovější zpráva o organizaci a dostupnosti očkovacích služeb připravená European Observatory on Health Systems and Policies (partnerství mezi WHO, národními vládami, Evropskou komisí, Světovou bankou, francouzskou unií zdravotních fondů a akademickou obcí) dokonce uvádí, že neexistují žádné důkazy, které by podpořily restriktivní politiku uplatňovanou v řadě zemí, aby mohli očkovat výhradně lékaři. Očkování je v mnoha zemích poskytováno zdravotními sestrami a lékárníky, a to zcela bezpečně.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.