Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nelegálním dovozům do Švýcarska vévodí padělky z Indie, výraznou oblibu zaznamenal Xanax

Vloženo: 14.05.2019, 06:07 | Čteno: 12475×
Foto: Swissmedic

Švýcarská celní správa jménem Švýcarské lékové agentury Swissmedic zajistila v loňském roce 3203 zásilek nelegálních léčiv. Díky novému zjednodušenému řízení je celkový počet výrazně vyšší než v předchozím roce 2017, kdy to bylo „jen“ 1060. Nejčastěji dováženými jsou léčiva na sexuální potenci, následovaná závislost vyvolávajícími léčivy (psychofarmaka, hypnotika a sedativa).

Zjednodušené řízení

Skutečnost, že ve srovnání s předchozím rokem bylo zabaveno více zásilek, je také výsledkem intenzivnější spolupráce mezi úřady. V roce 2018 vyvinul regulátor s celní správou zjednodušený postup a obě instituce jej testovaly jako součást pilotního projektu proti nezákonnému dovozu přípravků na potenci. Jejich podíl na zadržených zásilkách je proto obzvláště vysoký.

Vzhledem k pozitivním výsledkům bude zjednodušený postup v oblasti nelegálního dovozu využíván od roku 2019 také u ostatních účinných látek. Tím se současně účinněji využují zdroje v boji proti přeshraničnímu nezákonnému obchodu s léčivy na internetu.

Nejčastěji alprazolam

Za pozornost stojí obzvláště dovoz anxiolytika Xanax z nelegálních zdrojů na internetu a přes Darknet. Účinná látka alprazolam ze skupiny benzodiazepinů podléhá regulaci návykových látek a v posledních letech je stále častěji zneužívána. Benzodiazepiny jsou vysoce účinné a rychle návykové.

Ve spolupráci s celními orgány zachytila Swissmedic v loňském roce ​​15 nelegálních zásilek Xanaxu z Kambodže, Maďarska a dalších zemí. Podle informací výrobce originálního přípravku je více než 95 % nelegálně obchodovaných produktů Xanax padělaných.

Švýcarské laboratoře, které analyzovaly vzorky z taneční scény a namísto originální účinné látky identifikovaly nesprávné, jako jsou antialergická a psychotropní léčiva. Swissmedic proto důrazně varuje před užíváním Xanaxu a dalších psychotropních léčiv pořízených přes internet.

Jak dodává, lidé mohou důvěřovat pouze léčivým přípravkům z legálního distribučního řetězce ve Švýcarsku. Jejich kvalita je neustále testována a dosud nikdy se zde neobjevily padělky.

Vede opět Indie

Nejvíce padělků zachycených v nelegálních zásilkách pochází z Indie (42,2 %), východní Evropy (Polsko a Maďarsko, 32,2 %) a Asie (mimo Indii, 17,5 %).

Seznamu nejčastěji pašovaných léčiv vévodí léčiva na erektilní dysfunci (89 %), s výrazným odstupem od dalších receptových léčiv (4,5 %) a sedativ či anxiolytik (2,5 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.