Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Veřejné lékárny ve Walesu budou mít v budoucnu nezávislého preskribujícího lékárníka

Vloženo: 25.05.2019, 08:56 | Čteno: 11805×
Foto: Royal Pharmaceutical Society

Velšská vláda oznámila ve svých plánech pro zdravotnictví, že chce rozšířit službu léčby běžných onemocnění, aby zmírnila stávající přetíženost praktických lékařů a nemocnic. Každá veřejná lékárna ve Walesu má podle dlouhodobého plánu pro tuto profesi zaměstnat do roku 2030 nezávislého preskribujícího lékárníka.

Změny a navýšení preskribujících lékárníků

Dokument, který načrtává část plánů na zavedení „rozšířených společných zdravotních služeb“ napříč odvětvím, předpokládá, že lékárníci získají přístup k záznamům praktického lékaře ve stejném čase.

Plán, který byl vypracován společně s Farmaceutickou komisí velšské vlády a Královskou farmaceutickou společností Wales, nastiňuje čtyři oblasti změn v lékárenství, včetně zlepšení zkušeností pacientů, rozvoje pracovní síly, poskytování „bezproblémové“ péče o pacienty a většího využití technologií.

V rámci své snahy o zlepšení zkušeností pacientů s lékárnou plánuje velšská vláda také zvýšit počet nezávislých preskribujících lékárníků v ordinacích praktických lékařů a nemocnicích, přičemž se očekává, že všichni lékárníci, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty pracující v těchto místech, se kvalifikují jako nezávislí preskribující do tří let zveřejnění plánu.

Podle tohoto dokumentu je 30 % lékárníků způsobilých k předepisování, ale pouze 60 % z nich této kompetence běžně využívá.

Využití nezávislých preskribujících lékárníků fungujících ve všech veřejných lékárnách, integrovaných s ordinacemi praktických lékařů pro možnost přístupu k pacientským záznamům, dále umožní lékárnám pomoci pacientům zvládat akutní stavy.

Několik stávajících projektů v lékárnách již prokázalo efektivitu tím, že umožnily nezávislým preskribujícím lékárníkům podporovat a léčit širší škálu onemocnění, než jaké nabízí současná služba léčby běžných onemocnění. Podle dokumentu mají být podobné služby k dispozici pro pacienty v každé veřejné lékárně ve Walesu do roku 2030.

Sdílený e-záznam

Velšská vláda také uvádí, že její dlouhodobý plán zřídí do roku 2022 centrální elektronický zdravotní záznam pacientů, který bude do roku 2030 zpřístupněn (s možností aktualizace) odborníky, kteří se podílejí na jejich péči, včetně lékáren. To má lékárnám umožnit poskytovat pacientům lepší informace o léčivech a podporu pro pacienty.

Chce současně shromažďovat data o pacientů výběru v oblasti životního stylu, např. o nákupech v obchodech nebo online a osobních fitness trackerů (různá nositelná zařízení). Tyto informace pak hodlá využít k vytvoření „profilu zdraví a pohody pacientů“, který bude sdílen s lékárníky s cílem usnadnit poskytování služby prevence nemocí.

Smluvní vztah posílí lékárny

Konečně, velšská vláda také plánuje, aby lékárníci měli možnost (a získat za službu úhradu) odesílat pacienty na testy, jako jsou plné krevní testy a analýza moči, s cílem ušetřit čas praktickým lékařům a poskytnout pacientům rychlejší přístup k výsledkům.

Plán současně vytvoří právní základ pro budoucí smluvní vztah s veřejnými lékárnami. Podle Královské farmaceutické společnost Wales díky návrhu existuje velmi optimistická představa o budoucnosti veřejných lékáren. Dává jim obrovský potenciál a jasně stanoví, jak mohou lékárny přispět ke zdraví a pohodě pacientů ve Walesu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.