Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Výrobci: Rabatové smlouvy stojí za nedostatkem metotrexátu a ohrožují léčbu pacientů

Vloženo: 27.05.2019, 06:19 | Čteno: 11891×
Foto: APATYKÁŘ®

Němečtí výrobci se znovu opřeli do rabatových smluv s německými zdravotními pojišťovnami. Často jediný výrobce není při výpadku schopen pokrýt zásobu pro pacienty, což je velmi rizikové pro léčbu.

Případ metotrexát

Stále méně výrobců zajišťuje dodávky léčivých přípravků pro stále více pacientů. Co to znamená pro bezpečnost dodávek, ukazuje příklad metotrexátu, léčivo, které se mj. používá při léčbě rakoviny a revmatismu. Téměř všechna balení – až 97,2 % – vyrábějí na celém světě pouze tři výrobci. Nicméně za třemi výrobci stojí pouze jeden dodavatel účinné látky.

V roce 2018 bylo jen Vněmecku předepsáno a prodáno přibližně 1,1 mil. balení metotrexátu. Téměř polovina všech rabatových smluv na metotrexát byla dokonce uzavřena pouze se jednou společností.

Metotrexát však není ojedinělý případ, u jiných léčiv je to podobné. Upevňování trhu (koncentrace) roste a důsledky mohou být dramatické. V případě nedostatku dodávek je totiž nemohou zajistit jiní výrobci.

Koncentrace trhu

Společnosti, které nemohly uzavřít rabatovou smlouvu se zdravotním pojišťovnami stáhnou účinnou látku – přinejmenším do dalšího kola výběrového řízení na rabatové smlouvy – nebo zcela ze svého portfolia. V krátkodobém horizontu tak nemohou pokrýt případné výpadky v zásobování.

Nový německý zákon o zlepšení lékové bezpečnosti, který by měl vstoupit v platnost v červenci tohoto roku, však problém oligopolizace výrobců léčiv neřeší.

V požadavcích na uzavření rabatových smluv sice jsou formulovány určité předpoklady. Nicméně podle nich musejí zdravotní pojišťovny v budoucnu při uzavírání smluv zohlednit „různorodost poskytovatelů a záruku nepřerušitelnosti a schopnosti dodávek na základě potřeb“. Neexistuje však právní povinnost uzavřít smlouvu s několika výrobci, kteří získají účinné látky z různých zdrojů.

I po legislativní změně tak nadále zůstávají možné rabatové dohody, v nichž pouze zajišťuje dodávky léčiv pro pacienty dané pojišťovny pouze jeden výrobce.

Generičtí výrobci v Německu tento stav kritizují, protože v posledních letech se jasně ukázalo, že čistý apel, jehož obsah není právně definován, nemění mechanismy koncentrace trhu.

Rizikové rabatové smlouvy

Systém slevových soutěží se ukazuje dlouhodobě jako velmi problematický z pohledu velké náchylnosti na výpadky léčiv a zvyšuje tak riziko nedobrovolného přerušení léčby.

I přes negativní německé zkušenosti je v posledních měsících některými zástupci lékárníků tento systém prosazován v českém prostředí jako reakce na tzv. zpětné bonusy.

Jak ale ukazuje německý příklad, česká očekávání jsou lichá jak z pohledu pacientů, tak i z pohledu provozovatelů lékáren, že by případné vysoutěžené bonusy byly zčásti rozděleny mezi lékárny. Ty zůstávají plně v rukou pojišťoven, což kritizují němečtí lékárníci.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.