Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Teva se vykoupila 85 mil. USD z obvinění odpovědnosti za opiátovou krizi

Vloženo: 28.05.2019, 06:08 | Čteno: 11711×
Foto: Teva Pharmaceuticals

Společnost Teva Pharmaceuticals zaplatí státu Oklahoma 85 mil. USD v rámci dohody o urovnání obvinění, že agresivním marketingem způsobila závislost mnoha lidí. Soudní řízení proti největšímu světovému výrobci Johnson & Johnson stále běží.

Generální prokurátor amerického státu oznámil dohodu o urovnání s izraelskou farmaceutickou společností Teva Pharmaceuticals ve výši 85 mil. USD za její úlohu při podpoře epidemie opioidů ve státě.

I když definitivní podmínky dohody o urovnání budou známy do dvou týdnů a budou oznámeny později, stát získá peníze ihned, jakmile budou dohodnuty. Finance budou následně využity ke zmírnění opiátové krize v Oklahomě.

Johnson & Johnson

Stát vede další podobný spor proti zbývajícímu obžalovanému a největšímu národnímu výrobci léčiv Johnson & Johnson, který má být rovněž v brzku rozhodnut.

Jak uvedl generální prokurátor, je stát odhodlán prokázat obžalovaným firmám odpovědnost za probíhající epidemii předávkování a závislosti na opioidech, která si každoročně vyžádá tisíce životů.

Purdue Pharma

Teva je druhou obžalovanou firmou, jejíž spor byl urovnán. V březnu 2019 urovnala svůj spor se státem společnost Purdue Pharma a zaplatila 270 mil. USD.

Informace v médiích naznačovaly přímou souvislost rodin zakladatelů Purdue Pharma s farmamarketingem a následným vzestupem počtu závislých osob ve Spojených státech na přípravku OxyContin (oxykodon).

Na základě zveřejnění interních dokumentů se ukázalo, že členové rodiny ve vedení společnosti měli přímo a agresivně ovlivňovat lékaře k nadměrné preskripci s cílem maximalizovat zisk.

Stejně tak se ukázalo, že nová léková forma prezentovaná jako efektivní pro potlačení bolesti bez navýšení rizika závislosti podobu až 12 hodin nefunguje tak, jak se předpokládalo a naopak zvyšuje potenciál závislosti.

Firma i rodina jakoukoli odpovědnost odmítly s tím, že přípravek představoval vždy marginální část trhu (ne více než 4 %, aktuálně méně než 2 %) a poskytuje úlevu těžce trpícím lidem. Rodina obviněna nebyla.

Většina peněz z tohoto urovnání směřovala do Národního centra pro studium závislostí a jejich léčbu na Oklahoma State University. Zde má probíhat výzkum, vzdělávání, léčba a řada zdravotních iniciativ, které mají pomoci zastavit probíhající epidemii závislosti v Oklahomě a na celostátní úrovni.

Dohoda o urovnání státu řeší současná obvinění vůči společnostem Teva Pharmaceuticals, Cephalon, Watson Laboratories a Actavis.

Dohoda neuvádí jakoukoli odpovědnost Teva Pharmaceuticals z nezákonného jednání.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.