Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Evropská asociace zubařů požaduje členství v komorách i pro řetězce, aby je bylo možné postihovat

Vloženo: 29.05.2019, 06:21 | Čteno: 11367×
Foto: APATYKÁŘ®

Rada evropských zubních lékařů (CED) vyzvala na svém Valném shromáždění ve Vídni, aby nebyla zaváděna žádná zvláštní pravidla pro řetězce zubních ordinací a současně, aby řetězce musely být členy stomatologických komor. Jen tak je, podle ní, možné zajistit jednotný odborný dohled, který chrání pacienty.

Dozor i nad řetězci

Rada je reprezentativní zastřešující organizací zastupující zájmy více než 340 tis. zubních lékařů v celé Evropě. Sdružení se skládá z 33 národních stomatologických komor z 31 evropských zemí, včetně 27 členských států EU.

Zástupci všech národních stomatologických komor se shodli, že nejen jednotliví zubní lékaři, ale také řetězce ordinací jako právnické osoby musejí podléhat stejným profesním pravidlům a dozoru. V tuto chvíli totiž komory nemohou řetězce postihovat, pouze své konkrétní členy.

Jak uvedl prezident Rady Dr. Marco Landi, sdílí obavy, že zapojení finančních investorů, jejichž hlavním cílem je maximalizace zisků, v konečném důsledku odporuje vysoké kvalitě péče, a je tedy v rozporu se zájmy pacientům.

Příští Valné shromáždění by proto mělo jasně stanovit, že všechna stomatologická zařízení, ať už jde o individuální praxe nebo řetězce praxí, musejí podléhat stejným profesním pravidlům a, pokud je to možné, kontrole komor, aby byla zajištěna dobrá kvalita péče.

Směrnice i judikáty

Aktuální diskuse se zaměřila na současný vývoj zdravotní politiky na evropské úrovni a dopad jednotného evropského trhu služeb v oblasti zubní péče. CED navázala na implementaci nedávno přijaté směrnice EU o testu proporcionality profesního práva a nedávné judikatury Soudního dvora EU o reklamě zubních lékařů.

Směrnice požaduje, aby členské státy důkladně posoudily náklady a přínosy plánovaných právních předpisů o odborných službách provedením tzv. testu proporcionality. Nová směrnice by měla pomoci odborníkům a zejména mladým absolventům těžit z jednotného trhu.

Obavy z likvidace praxí

Profesní organizace (nejen) stomatologů se však obávají, že dojde k rozvolnění pravidel pro výkon odborných profesí, což ohrozí bezpečnost pacientů.

Tlak jde především z německé Spolkové stomatologické komory, která už koncem roku 2018 vyjádřila velké znepokojení z nástupu zahraničních investorů a řetězců do oboru, kteří přebírají soukromé praxe. Komora obvinila řetězce z likvidace soukromých nezávislých praxí a díky tomu z dalšího prohloubení nedostatečné péče ve venkovských oblastech.

Podle komory se zahraniční investoři soustřeďují především na velká města a hustě obydlené lokality, přičemž venkovské oblasti zůstávají nezaopatřeny.

Komora proto vyzvala politiky, aby uzákonili pravidla pro uznávání kvalifikace pro lékaře ze třetích zemí, která nyní v oboru stomatologie neexistuje.

Současně chtějí, aby nastavili pravidla pro vznik lékařských center podle regionální a medicínské potřeby, jinak hrozí, že zakládání nových klinik v lokalitách, kde již stávající soukromé nezávislé praxe existují tyto díky zahraničnímu kapitálu zlikvidují.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.