Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Litva uzákonila povinné zveřejňování informací o spolupráci farmafirem a zdravotníků

Vloženo: 07.06.2019, 06:03 | Čteno: 9456×
Foto: APATYKÁŘ®

Litevský parlament schválil návrh Ministerstva zdravotnictví, podle něhož budou držitelé rozhodnutí o registraci léčiv a jejich zástupci povinni zveřejnit informace o finanční podpoře poskytované zdravotnickým institucím a konkrétním zdravotnickým a farmaceutickým specialistům ke zlepšení kvality poskytovaných léčebných a farmaceutických služeb a zvýšování jejich odborné kvalifikace.

Informace o spolupráci

V loňském roce vstoupilo v platnost nařízení, podle něhož se nesmí obchodní zástupci osobně setkat s konkrétním lékařem, kterému by poskytli informace o propagovaném léčivém přípravku.

V zájmu transparentnosti byla tato osobní setkání nahrazena pořádáním propagačních akcí ve zdravotnických zařízeních.

Nicméně farmaceutické společnosti finančně podporují zdravotnické a farmaceutické pracovníky při organizování různých odborných (vědeckých) akcí, poskytují zdravotnickým institucím podporu podle zákona o charitě a podpoře a vyplácejí odborníky za jejich poradenství a přednáškovou činnost.

S cílem zprůhlednit činnost zdravotnických institucí a rozptýlit jakoukoli nedůvěru budou od nynějška zveřejňovány různé formy spolupráce.

Především proto, že spolupráce mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi může ovlivnit rozhodování vůči pacientům, například předepisování některých konkrétních léčivých přípravků.

Ministerstvo proto rozhodlo, že informace o vztahu mezi farmaceutickým průmyslem a zdravotnickými institucemi nebo konkrétními lékaři a lékárníky musejí být veřejné a přístupné veřejnosti.

Dobrovolnost nahrazena povinností

V současné době už některé farmaceutické společnosti přijaly Kodex zdravotnických pracovníků a zdravotnických organizací a veřejně deklarují svůj vztah k lékařským institucím a zdravotnickým odborníkům na svých internetových stránkách a ve společném informačním systému.

Systém proto musí být i nadále zpřesňován s cílem zveřejňovat informace o povaze, rozsahu a spolupráci farmaceutického průmyslu, odborníků a zdravotnických institucí a jejich zastupujících organizací a budovat důvěru mezi veřejností, farmaceutickým průmyslem a odborníky.

Cílem je zajistit, aby všechny společnosti deklarovaly své zájmy stejně a přispívaly tak k transparentnosti systému.

Kromě toho si od kroku ministerstvo slibuje, že podnítí pacienty k tomu, aby měli větší důvěru ve zdravotnické profesionály a aby zdravotníci mohli činit rozhodnutí nezávislá na farmaceutických společnostech.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.