Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britský regulátor obvinil King a Auden Mckenzie z nezákonné dohody na nortriptylin

Vloženo: 19.06.2019, 05:54 | Čteno: 13513×
Foto: CMA

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) obvinila společnosti King a Auden Mckenzie (nyní Teva Pharmaceuticals), že zneužily svého dominantního postavení na trhu tím, že se v rozporu s právem hospodářské soutěže Spojeného království dohodly na rozdělení dodávek antidepresiva nortriptylin. Uvedla to v aktuálně vydaném prohlášení o námitkách.

Rozdělení trhu

CMA prozatím zjistila, že celkem 4 farmaceutické společnosti porušily soutěžní právo v souvislosti s dodávkami antidepresiva.

V roce 2014 se obě uvedené společnosti dohodly na tom, že Auden Mckenzie bude dodávat pouze tablety s nortriptylinem v síle 10 mg a King bude dodávat pouze tablety s obsahem 25 mg. Dohodly si mezi sebou také pevné množství a ceny dodávek.

CMA dále obvinila společnosti King, Alissa a Lexon z výměny citlivých obchodních informací, včetně informací o cenách, objemech a plánech vstupu na trh s cílem udržet vysoké ceny nortriptylinu.

Nortriptylin je předepisován NHS a každý měsíc jej lékaři předepisoují pro tisíce pacientů. Výdaje NHS na toto léčivo dosáhly v roce 2015 celkem 38 mil. GBP.

V aktuálním prohlášení o námitkách CMA prozatímně zjistila, že chování společností King a Auden Mckenzie a následné jednání společností King, Alissa a Lexon porušily právo hospodářské soutěže.

Toto je prozatímní zjištění úřadu a společnosti nyní mají možnost předložit své argumenty před vydáním konečného rozhodnutí CMA.

Pokuta až 10 % světového obratu

Zjištění CMA jsou prozatímní a nelze z nich v této fázi vyvozovat, že došlo ve skutečnosti k jakémukoli porušení práva hospodářské soutěže. Nicméně CMA před závěrečným rozhodnutím, zda došlo k porušení práva nyní pečlivě zváží všechna prohlášení firem.

Konkrétně, pokud CMA prokáže zneužití dominantního postavení na trhu podle britského zákona o hospodářské soutěži a článku 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, může společnostem uložit pokutu až do výše 10 % ročního celosvětového obratu.

Při výpočtu finanční sankce CMA bere v úvahu mj. závažnost protiprávního jednání, obrat na relevantním trhu a jakékoliv polehčující a/nebo přitěžující faktory.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.