Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Polský soud: Disciplinární orgán lékárnické komory musí zveřejnit odůvodnění svého rozsudku

Vloženo: 21.06.2019, 06:07 | Čteno: 13523×
Foto: APATYKÁŘ®

Polský Správní soud vojvodství Wielkopolska zrušil rozhodnutí Nejvyššího lékárenského soudu (disciplinární orgán Polské lékárnické komory) z ledna 2017, ve kterém odmítl zveřejnit důvody svého rozhodnutí v případě bývalého předsedy Regionální lékárnické komory Wielkopolska a člena Nejvyšší lékárnické rady komory. Žalobu proti tomuto rozhodnutí podala Asociace zaměstnavatelů v lékárenství PharmaNET.

Původní případ

Rozsudek Nejvyššího lékárnického soudu se týkal případu předsedy regionální komory, který přijal úplatek ve výši 50 tis. PLN od podnikatele, který si přál otevřít lékárny v Poznani. Celková částka za úplatky pak měla činit 100 tis. PLN, ale výplata druhé části úplatku nebyla provedena z důvodu zásahu protikorupčního oddělení policejního ředitelství v Poznani.

Jak prokázalo policejní šetření, aktivity předsedy komory dříve vedly k uzavření lékáren provozovaných podnikatelem a následně mu nabídl pomoc při otevírání nových, ale za úplatek.

Za spáchání tohoto činu odsoudil obecný soud činovníka komory k jednomu a půl roku vězení a pokutě. Naproti tomu disciplinární orgán ho za to potrestal pouze varováním – nejmírnější formou trestu ze všech možných, které může lékárnický orgán uložit. Odůvodnění přitom odmítl zveřejnit.

Pochybnosti, pokud jde o odůvodnění takového rozhodnutí profesním orgánem, přiměly právníka PharmaNET, aby podal v říjnu 2017 žádost o přístup k uvedenému rozsudku spolu s odůvodněním přístupu k veřejným informacím.

Bohužel, Nejvyšší lékárnický soud odmítl poskytnout odůvodnění rozhodnutí s tím, že předseda komory při přijímání úplatku nevykonával veřejnou funkci, takže v jeho případě nelze použít zákonné ustanovení o zveřejnění veřejné informace z důvodu ochrany soukromí fyzické osoby.

Na počátku roku 2018 proto právník PharmaNET podal proti tomuto rozhodnutí žalobu k Správnímu soudu vojvodství.

Profesní orgán pochybil

Ten nyní ve svém rozsudku potvrdil, že profesní disciplinární orgán nesprávně určil, že obsah odůvodnění v daném případě není veřejná informace.

V posuzovaném případě rovněž nejde o případ, u kterého se uplatňuje omezení zveřejňování veřejných informací, na které se odvolává disciplinární orgán.

Správní soud jednoznačně uvedl, že podaná žádost o zpřístupnění informací veřejnosti se týkala informací o osobě, která má veřejnou funkci, a tudíž informace o činu, který spáchala, nespadá pod výjimku poskytovanou soukromým osobám.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.