Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Antikoncepce od lékárníků ušetřila Oregonu 1,6 mil. USD

Vloženo: 26.06.2019, 06:02 | Čteno: 14379×
Foto: OHSU

Nová data ukazují růst dostupnosti antikoncepce a nižší míru nezamýšleného těhotenství během prvních dvou let programu, v rámci něhož lékárníci v americkém státě Oregon mohou předepsat ženám antikoncepci i bez návštěvy lékaře.

Oregon první

V roce 2016 se stal Oregon prvním americkým státem, který lékárníkům umožnil nezávisle předepisovat hormonální antikoncepci bez nutnosti návštěvy lékaře či kliniky. Iniciativa, která se od té doby rozšířila do mnoha dalších států (mj. California, Colorado a Washington), má zvýšit dostupnost antikoncepce a snížit celkové náklady a míru nezamýšlených těhotenství.

Údaje ze dvou nových studií provedených výzkumnými pracovníky z Farmaceutické fakulty Oregon Health and Science University zdůrazňují, že antikoncepce předepsaná lékárníkem je inovativní program, který je schopen dosáhnout takových výsledků.

Studie uvádějí, že mezi pojištěnci v rámci programu Oregon Medicaid bylo v prvních dvou letech programu 10 % všech nových receptů na perorální a transdermální antikoncepční přípravky předdepsáno lékárníky.

Většina požadavků na úhradu pocházela z lékáren řetězců v městských oblastech a téměř 74 % pacientů, kteří dostávali dostali tablety, náplasti nebo vaginální kroužek, nemělo v předchozím měsíci předepsanou žádnou formu antikoncepce.

Důležitá role lékárníků

Podle výzkumníků tato skutečnost naznačuje, že program skutečně oslovuje nové uživatele hormonální antikoncepce, u kterých může být riziko nezamýšleného těhotenství.

Kromě toho data ukazují, že bezpečnostní profil pozorovaný u lékárníků je stejný jako u lékařů předepisujících antikoncepci. To naznačuje, že lékárníci jsou důležitou součástí strategie, jak bezpečně oslovit ženy s neuspokojenou potřebou antikoncepce.

Studie také ukazují, že v prvních dvou letech po změně politiky zamezila preskripce lékárníků více než 50 nezamýšleným těhotenstvím a ušetřila státu odhadem 1,6 mil. USD veřejných nákladů, jako jsou náklady na zdravotní péči spojenou se špatným těhotenstvím a kojeneckými výsledky. Výzkumníci proto tuto kompetenci podporují.

Klíčová je úhrada služeb

Navzdory tomuto ranému úspěchu je zapotřebí více práce na dalším rozšiřování lékárnického vzdělávání a oslovení nových pacientů, kteří by mohli mít z této služby prospěch, zejména těch ve venkovských oblastech s omezenějším přístupem ke službám plánovaného rodičovství.

Podle výzkumníků je klíčové zajištění spravedlivé úhrady pro lékárníky za čas poskytnutý poradenství a službám souvisejícími s antikoncepcí pro dosažení plné implementace. Jen pak se dá předpokládat širší edukace a využití takové služby pro ženy v Oregonu i mimo něj.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.