Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

V Německu jsou nejčastěji předepisována analgetika, drtivě generická

Vloženo: 06.07.2019, 08:05 | Čteno: 14168×
FOTO: APATYKÁŘ®

93,7 % lékařů v Německu předepsalo v roce 2018 účinné látky ze skupiny analgetik ve formě generických léčivých přípravků. Celkem jich bylo v roce 2018 předepsáno 56376242 balení. I v prvním čtvrtletí 2019 byla nejprodávanější lékovou skupinou na lékárenském trhu.

Generika základem léčby bolesti

Podle dat zveřejněných německým sdružením generického farmaprůmyslu Pro Generika je většina pacientů trpících běžnými nemocemi léčena generickým léčivem.

To platí pro osoby s vysokým krevním tlakem, diabetem a depresemi – ale také pro pacienty, kterým lékař předepsal analgetikum. Zpravidla nedostávají originální přípravek, ale levnější přípravek se stejnou účinnou látkou.

V posledních 20 letech se podíl opioidních analgetik v segmentu analgetik stále zvyšuje. Jsou již předepisována dvakrát častěji než ta neopioidní.

Opioidní analgetika se používají při léčbě bolesti, když již nejsou dostatečně účinné slabší látky. Neopioidní analgetika jsou částěčně (např. kyselina acetylsalicylová a paracetamol) volně prodejná a jsou předepisována pouze ve výjimečných případech na úkor zákonného zdravotního pojištění.

Čísla ukazují, že generická analgetika hrají v léčbě pacientů s bolestí významnou roli a představují základ péče.

To platí jednak pro lékařem předepsané léčivé přípravky, stejně jako pro řešení mírné nebo silnější bolesti. Platí to i pro přípravky dostupné bez lékařského předpisu, které si pacienti platí sami, kdy si obvykle vybírají levné generické alternativy.

Sdružení proto znovu upozorňuje na fakt, že podobná situace platí i v jiných léčebných oblastech, což ukazuje, kolik peněz zdravotnický systém šetří právě díky generikům.

Tyto úspory mohou být použity pro jiné pacienty, jako jsou např. ti se vzácnými onemocněními, jejichž léčiva je extrémně finančně náročná.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.